sobota, 11 sierpnia 2001 17:31

W Limanowej pochowano bp. Piotra Bednarczyka


W specjalnie przygotowanej krypcie w limanowskiej bazylice pochowano 11 sierpnia biskupa Piotra Bednarczyka. Emerytowany biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej zmarł 7 sierpnia w szpitalu w Limanowej. Miał 87 lat. W ostatniej drodze towarzyszyły biskupowi setki wiernych. Mszy świętej pogrzebowej w bazylice Matki Bożej Bolesnej przewodniczył metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski. W pogrzebie wzięli udział nie tylko mieszkańcy Limanowej, z którą bp. Bednarczyk był związany od urodzenia, ale także wierni całej diecezji tarnowskiej.

Przez 22 lata był on biskupem pomocniczym tarnowskim, a przez następnych 11 lat czynnie służył diecezji tarnowskiej jako biskup senior.
Podczas homilii biskup tarnowski Wiktor Skworc odczytał fragment testamentu zmarłego hierarchy. Bp Bednarczyk napisał, że swoje ostatnie cierpienia, jakie Bóg zechce na niego nałożyć, ofiaruje za aktualnego pasterza diecezji tarnowskiej oraz za przyszłe powołania kapłańskie zarówno w diecezji, jak i w rodzinnej parafii limanowskiej.
Ordynariusz diecezji tarnowskiej przypomniał również o wielkim oddaniu ewangelizacyjnym zmarłego. - W centrum jego kapłańskiego i biskupiego posługiwania była Ewangelia. Świadczy o tym wybrane biskupie hasło: «abym pełen radości katechizował», czyli abym radośnie głosił Dobrą Nowinę - mówił bp Skworc. Zwrócił też uwagę, że ewangelizacja i katechizacja były przedmiotem szczególnej troski bp. Bednarczyka. - "Biskup Piotr nie tylko wsłuchiwał się w to, co ma mu do powiedzenia Chrystus, ale z apostolską gorliwością dzielił się słowem Bożym z innymi". - powiedział bp Skworc. Dodał, że w życiu bp. Bednarczyka czasem potwierdzającym nieustające pragnienie ofiarnego i konsekwentnego służenia Bogu w Kościele były ostatnie lata pasterskiej działalności już w charakterze biskupa emeryta. - "Pomimo zwolnienia go przez Stolicę Apostolską z obowiązków biskupa pomocniczego, pomimo upływających lat i słabnących sił, niemal do ostatnich dni służyłk, głosząc słowo Boże i sprawując sakramenty święte" - podkreślił kaznodzieja.
Telegram kondolencyjny przesłał papież Jan Paweł II. Przypomniał w nim, że 33 lata temu jako metropolita krakowski udzielił sakry biskupiej ks. Piotrowi Bednarczykowi. "Pamiętam jak z wielką troską strzegł depozytu wiary i jak bardzo się starał, aby była ona dobrze przekazywana szczególnie dzieciom i młodzieży" - napisał Ojciec Święty. Papież zwrócił uwagę, że bp. Bednarczykowi sprawa katechizacji "leżała na sercu zanim jeszcze został biskupem, a od dnia, w którym dane mi było udzielić mu sakry, stała się niejako motywem przewodnim całej jego posługi (...) Dziękuję Bogu za jego życie i posługiwanie" - napisał w telegramie Jan Paweł II.
Bp Piotr Bednarczyk został pochowany w specjalnie przygotowanej krypcie w bazylice w Limanowej. Tak zadecydował biskup tarnowski Wiktor Skworc. - "Niech miejscem jego wiecznego spoczynku będzie świątynia, z którą był związany przez całe swoje życie" - powiedział biskup tarnowski.
Śp. bp Piotr Bednarczyk urodził się 23 lutego 1914 r. w Limanowej-Sowlinach w rodzinie robotniczej. W latach 1936-1939 studiował psychologię i pedagogikę na Uniwersytecie Poznańskim. Równocześnie pracował jako nauczyciel. W 1940 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie przyjął 3 lipca 1944 r. w Tarnowie z rąk abp. Adama Stefana Sapiehy. Sakry biskupiej udzielił mu 21 kwietnia 1968 r. ówczesny metropolita krakowski Karol Wojtyła. Bp Bednarczyk był doktorem teologii i filozofii, wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie, w latach 1960-1963 był wicerektorem seminarium, katechetą w gimnazjum i liceum sióstr urszulanek w Tarnowie, członkiem Komisji Szkolnej przy Konferencji Episkopatu, I referentem do spraw katechetycznych i wizytatorem religii w Kurii Diecezjalnej w Tarnowie oraz wikariuszem generalnym diecezji tarnowskiej. Po śmierci abp. Jerzego Ablewicza w 1990 r. był administratorem diecezji tarnowskiej. W latach 1968-1980 był członkiem Komisji Katechetycznej Episkopatu i członkiem Komisji Maryjnej Episkopatu. Od 22 czerwca 1990 r. przebywał na emeryturze i mieszkał w swoim rodzinnym domu w Limanowej. Zmarł 7 sierpnia na oddziale intensywnej terapii limanowskiego szpitala.

kdr/js / Limanowa

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 11 sierpnia 2001
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski