Serwis agencyjny
Wtorek, 3 października 2023 
3:12
Wtorek, 3 października 2023 
3:12

Częstochowa: rozpoczęła się VI Ogólnopolska Pielgrzymka Wyższych Seminariów Duchownych

4 miesiące temu Częstochowa czwartek, 1 czerwca 2023 13:37

Pod hasłem: „W duchu Chrystusa Sługi”, w święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, w Częstochowie odbywa się VI Ogólnopolska Pielgrzymka Wyższych Seminariów Duchownych z udziałem kleryków seminariów diecezjalnych i zakonnych.

W pielgrzymce biorą udział m.in.: prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Duchowieństwa, kard. Lazarus you Heung-Sik, przewodniczący Komisji Duchowieństwa KEP, prymas Polski i metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak. Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk, biskup kaliski Damian Bryl, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski oraz ks. Przemysław Kwiatkowski, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych.

Pielgrzymowanie rozpoczęło się w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

– Doświadczamy bowiem, że w tym naszym przychodzeniu i przynoszeniu siebie na Jasną Górę przynosimy nie tylko radość spotkania z Matką i wpatrywania się w Jej oblicze, ale przynosimy ufną nadzieję w nas samych rozlaną przez Ducha Świętego i to wszystko, co składa się na naszą codzienność, nasze teraz i na przyszłość – powiedział abp Depo witając uczestników pielgrzymki.

Metropolita częstochowski za papieżem Franciszkiem podkreślił, że „wierność łasce jest cechą wolnej, dojrzałej i odpowiedzialnej relacji wobec Boga i Kościoła we współczesnym świecie. Jest sposobem bycia i stylem życia wobec presji kultury tymczasowości”.

Seminarzyści wysłuchali konferencji duchowej biskupa bydgoskiego Krzysztofa Włodarczyka, który za sługą Bożym ks. Franciszkiem Blachnickim wskazał na Chrystusa sługę.

Po konferencji klerycy modlili przed Najświętszym Sakramentem pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej Andrzeja Przybylskiego. Rozważanie bp Przybylski oparł na tajemnicy umycia nóg uczniom przez Jezusa.

Następnie blisko 1300 kleryków z modlitwą różańcową wyruszyło w uroczystej procesji Alejami NMP na Jasną Górę. Punktem kulminacyjnym pielgrzymki będzie Msza św. w Bazylice Jasnogórskiej o godz. 13.00 w języku łacińskim. Przewodniczyć jej będzie i homilię wygłosi kard. Lazarus You Heung-Sik. Natomiast słowo przed rozesłaniem do pielgrzymów skieruje abp Wojciech Polak. Po błogosławieństwie, na zakończenie uroczystości, abp Wacław Depo odczyta akt zawierzenia Najświętszej Maryi Pannie.

W Polsce jest ponad 300 seminariów diecezjalnych i zakonnych. Pielgrzymki Wyższych Seminariów Duchownych na Jasną Górę rozpoczęły się w 1999 r. Tradycyjnie, co 5 lat, klerycy i wychowawcy wszystkich seminariów diecezjalnych i zakonnych w Polsce spotykają się u Matki Bożej.

Ks. mf / Częstochowa

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 1 czerwca 2023
Wydawca: KAI;
Red. Naczelny: Marcin Przeciszewski

Twitter - śledź nas