wtorek, 24 stycznia 2023 20:10

Radom: modlitewne spotkanie z udziałem wspólnot skupionych w Polskiej Radzie Ekumenicznej


Przedstawiciele kilku wspólnot chrześcijańskich, skupionych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, wzięli udział w spotkaniu modlitewnym, które odbyło się 24 stycznia w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Modlitwie przewodniczył biskup radomski Marek Solarczyk, który jest również członkiem Zespołu ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną i Zespołu ds. Dialogu ze Wspólnotą Kościelną Ewangelicko-Augsburską.

Zgromadzonych przywitał bp Solarczyk. - Gromadzimy się, aby podobnie jak chrześcijanie na całym świecie czynić dobro i szukać sprawiedliwości. Niech modlitwa będzie umocnieniem naszej wierności dla Boga. Wszechmogący Boże, gromadzimy się w Twoje imię wierząc, że nasza troska o jedność przyniesie błogosławione owoce. Napełnij nas mocą swojego ducha, prowadź nas w łasce naszego Zbawiciela, i dopełnij w naszym życiu Twoje dzieła – modlił się bp Marek Solarczyk.

Ks. Wojciech Rudkowski, proboszcz parafii ewangelicko–augsburskiej w Radomiu wyraził radość, że mógł uczestniczyć w modlitwie z przedstawicielami kilku chrześcijańskich wspólnot. - Bardzo dobrze czułem się uczestnicząc w tym nabożeństwie ekumenicznym. Mam nadzieję, że nie było to jednorazowe wydarzenie, że będzie kontynuacja. Cieszę się z tej inicjatywy, która wyszła ze strony biskupa radomskiego – powiedział ks. Rudkowski.

Podobnego zdania był również ks. Paweł Walczyński z Kościoła polskokatolickiego. - Czuć braterską miłość i wspólnotę oraz ducha o jedność chrześcijan. Dzisiaj nie czas mówić o tym co nas dzieli, ale dawać świadectwo, że jesteśmy uczniami Chrystusa. Świat tego potrzebuje – przekonywał ks. Walczyński.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele wspólnot skupionych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Byli to: ks. Paweł Sidoruk - proboszcz prawosławnej parafii św. Mikołaja w Radomiu, ks. Wojciech Rudkowski - proboszcz parafii ewangelicko–augsburskiej w Radomiu, ks. Paweł Walczyński i ks. Henryk Dąbrowski z Kościoła polskokatolickiego, kapłan Mateusz M. Felicjan Szymkiewicz z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów z Wierzbicy oraz Ernest Seweryn z Kościoła Chrześcijan Baptystów. W spotkaniu uczestniczyli również kapłani diecezji radomskiej: ks. Dariusz Sałek z Łękawicy, ks. Juliana Sobczyk z Wierzbicy i ks. Zbigniew Rzepa z Pętkowic oraz ks. Zbigniew Gaczyński, diecezjalny referent ds. ekumenizmu.

Przypomnijmy, że w dniach 18 - 25 stycznia 2023 roku chrześcijanie różnych wyznań na całym świecie spotykają się na ekumenicznych nabożeństwach, koncertach i innych spotkaniach, by poznawać się nawzajem i wspólnie modlić się o jedność.

rm / Radom

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 24 stycznia 2023
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski