Serwis agencyjny
Piątek, 9 grudnia 2022 
19:40
Piątek, 9 grudnia 2022 
19:40

Płock: motocykliści po raz dziesiąty podziękowali Bogu za bezpieczny sezon

2 miesiące temu Płock niedziela, 2 października 2022 16:33

W Płocku odbyło się X Spotkanie Motocyklowe, inicjowane przez Stowarzyszenie Ergo Sum Via. Rozpoczęto je Mszą św. na Starym Mieście w Płocku. - Trzeba postawić motocykl obok ołtarza i powiedzieć sobie: „Tak Panie, Ty jesteś drogą: bezpieczną, sensowną, właściwą i taką wybieram, wybieram Ciebie!” – powiedział ks. Dariusz Skoczylas, diecezjalny duszpasterz motocyklistów. W jubileuszowym spotkaniu w Płocku uczestniczyło około 2 tys. motocyklistów także z innych regionów Polski.

X Spotkanie Motocyklowe rozpoczęto Mszą św. w intencji motocyklistów na Starym Rynku w Płocku. Przewodniczył jej ks. Dariusz Skoczylas, diecezjalny duszpasterz motocyklistów. W kazaniu przywołał nazwę stowarzyszenia, które inicjuje spotkania: „Ergo Sum Via”, czyli słowa Jezusa „Ja jestem Drogą”.

- Nie potrzebujemy filozofii motocyklowej. Potrzebujemy Boga, żeby nie zbłądzić. To nie Bóg potrzebuje nas, ale to my potrzebujemy przewodnika – podkreślił duszpasterz.

Przypomniał historię pielgrzymek motocyklowych na Jasną Górę, które organizuje Wiktor Węgrzyn. Mężczyzna przeżył w 2003 roku ciężki wypadek motocyklowy. Uznał to za cud, chciał pieszo pójść na Jasną Górę, aby podziękować za dar zdrowia i życia. A wtedy ks. Zdzisław Peszkowski doradził mu, by wraz z kolegami pojechał podziękować na motocyklu. Teraz pielgrzymki motocyklowe odbywają się każdego roku.

Ks. Dariusz Skoczylas zaznaczył też, że rozpoczął się miesiąc październik - miesiąc różańcowy. Powiedział, że motocykliści, tak jak Maryja, powinni być zawsze w drodze z Jezusem.

- Razem z Jezusem wyruszajmy w naszą życiową pielgrzymkę. Nie ważne jakie zawody wykonujemy, ważne jakimi jesteśmy ludźmi i z kim w drogę się wybieramy. Aby komfortowo i bezpiecznie jeździć motocyklem, trzeba najpierw dobrze się do tego przygotować. Niech w tej podróży znajdzie się miejsce dla Maryi, miejsce dla Jezusa, miejsce na różaniec - powiedział proboszcz parafii Lucień.

W programie X Spotkania Motocyklowego znalazło się wiele atrakcji m.in. przejazd parady motocyklistów przez miasto, pokaz stunterski (kaskaderski, akrobatyczny) w wykonaniu Rafała Pasierbka „Stunter 13”, konkurs na najmłodszego i najstarszego motocyklistę, prelekcje na temat bezpieczeństwa na drogach prowadzone przez policjantów i ratowników z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego, występy artystyczne Mażoretek Libra Gostynin.

Gościem specjalnym imprezy był Paweł Szkopek, motocyklowy Mistrz Europy i wielokrotny Mistrz Polski oraz pierwszy Polak w historii Mistrzostw Świata Superbike. W Płocku był też jubileuszowy tort, a na zakończenie - koncert muzyczny zespołu prezentującego muzykę z pogranicza punk rocka i rock’n’rolla.

W X Spotkaniu Motocyklowym w Płocku wzięło udział około 2 tysięcy motocyklistów z diecezji płockiej i z Polski.

eg / Płock

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 2 października 2022
Wydawca: KAI;
Red. Naczelny: Marcin Przeciszewski

Twitter - śledź nas