Serwis agencyjny
Czwartek, 11 sierpnia 2022 
1:52
Czwartek, 11 sierpnia 2022 
1:52

XIII Rowerowa Pielgrzymka z Elbląga na Jasną Górę już w drodze

5 dni temu Elbląg piątek, 5 sierpnia 2022 17:11

Po raz trzynasty wyruszyła dziś na trasę Rowerowa Pielgrzymka z Elbląga na Jasną Górę. W tym roku pielgrzymom na jednośladach w ich drodze do Matki Bożej Częstochowskiej przyświeca hasło „Ja jestem chlebem żywym”.

Zgodnie z tradycją, swoją wędrówkę rozpoczęli w elbląskiej parafii św. Jerzego. Mszy św. inaugurującej pielgrzymkę przewodniczył bp Jacek Jezierski.

- Jest waszym zwyczajem, że wyruszacie w swoją wędrówkę w dniu, gdy kalendarz Kościoła wspomina Najświętszą Maryję Pannę, którą w Rzymie czczą jako „Salus Populi Romani” – przypomniał pielgrzymom w homilii biskup elbląski.

Wskazał, że kościół wznoszący się na jednym ze wzgórz Rzymu poświęcony Matce Bożej „Ocaleniu ludu rzymskiego” należy do czterech najważniejszych bazylik Wiecznego Miasta. Jak zaznaczył, świątynia ta została wzniesiona po Soborze w Efezie, który odbył się 431 roku. – Wówczas dojrzała i została uroczyście ogłoszona prawda o Bożym macierzyństwie Maryi. Nie wystarczy twierdzić, że Maryja urodziła syna, chłopca, człowieka. Ona urodziła Syna Bożego, który dzięki Jej macierzyństwu stał się człowiekiem – podkreślił bp Jezierski.

Kaznodzieja wskazał również na przemyślenia greckich ojców Kościoła, którzy wyjaśniali, że istnieją dwa zrodzenia Syna Bożego. – Bóg Ojciec odwieczny rodzi swojego Syna. Syn Boży rodzi się z Maryi w czasie. A więc istniejący od zawsze Syn Boży dzięki Maryi i jej macierzyństwu staje się człowiekiem – wyjaśniał. – Jeśli ktoś odrzuca takie myślenie, wówczas odchodzi od głównej prawdy wiary, że dzięki macierzyńskiemu pośrednictwu Maryi przyszedł do nas Chrystus, Odkupiciel człowieka – mówił bp Jezierski.

W tegorocznej pielgrzymce rowerowej z Elbląga na Jasną Górę uczestniczy 62 pielgrzymów. Organizatorem i dyrektorem pielgrzymki jest ks. dr Krzysztof Sękuła. Rowerowa i piesza pielgrzymka diecezji elbląskiej połączą się w dniu 11 sierpnia, by wspólnie przybyć na Jasną Górę.

ks. pt / Elbląg

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 5 sierpnia 2022
Wydawca: KAI;
Red. Naczelny: Marcin Przeciszewski

Twitter - śledź nas