Serwis agencyjny
Wtorek, 24 maja 2022 
8:46
Wtorek, 24 maja 2022 
8:46

Diecezja kielecka: proboszczowie wobec wzrostu cen za ogrzewanie kościołów

4 miesiące temu Kielce piątek, 21 stycznia 2022 17:17

Wzrost opłat za energię elektryczną i gaz spowodował wzrost kosztów w ogrzewaniu kościołów i poszukiwanie nowych rozwiązań. W lepszej sytuacji są te parafie, w których nie stosuje się ogrzewania gazowego.

Ciekawe rozwiązanie sprawdza się w kościele św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu – są to energooszczędne maty elektryczne na ławkach. System jest regulowany czterostopniowo, dzięki czemu można ogrzewać część ławek, np. w dni powszednie – tylko te w pobliżu prezbiterium. – Dzięki temu unikamy też dogrzewania dodatkowego i tym samym skraplania pary wodnej, co chroni się cenne malowidła w kościele – mówi ks. Marian Fatyga, proboszcz w Skalbmierzu. Kubatura skalbmierskiej kolegiaty wynosi ok. 800 m kw.

Pierwszy kościół w Skalbmierzu wzniesiono w XII wieku, obecny zbudowano w XV wieku, zachowując z dawnego prezbiterium i dwie wieże. Kościół jest gotycki, trójnawowy, w typie bazylikowym. Był przebudowywany w XVII wieku, sukcesywnie odnawiany w XIX i XX wieku.

Z kolei w bazylice w Wiślicy zastosowano system ogrzewania hybrydowego – jak nazywa je proboszcz i kustosz sanktuarium ks. Wiesław Stępień. - W zasadzie zgodnie z decyzją konserwatora zabytków nie wolno nam stosować innego ogrzewania, jak promienniki elektryczne, ze względu na cenną strukturę zabytkową – mówi KAI proboszcz. – Są one stosowane w okresie zimowym. Dodatkowym źródłem ciepła jest olejowa dmuchawa, włączana w niedzielę i święta z rana oraz między mszami – tłumaczy. To duże koszty, bo cena oleju opałowego wciąż rośnie, ale aby w pełni oszacować wzrost kosztów potrzeba jeszcze czasu. – Najlepiej po jednym lub dwóch sezonach – uważa proboszcz.

W Wiślicy pierwotny kościół był romański, następny – większy – także romański z kryptą (XII w.) W jego miejsce w I połowie XIII w. został zbudowany kolejny kościół romański – trójnawowy, z erygowaną przy nim kapitułą kolegiacką. Obecny kościół zbudował Kazimierz Wielki w poł. XIV wieku, był on rozbudowywany do końca XIV wieku. Jest gotycki, murowany w ciosu, z pozostałościami romańskimi.

Księża zauważają, że wskazana byłaby zmiana kwalifikacji świątyń, np. na obiekty pożytku publicznego, bo przecież kościoły służą ludziom, a tak wysokie opłaty nie będą możliwe do uregulowania. Podkreślają, że ci, którzy z ekonomicznych względów są zmuszeni do rezygnacji z ogrzewania kościołów – tracą wiernych.

- Jest gorzej niż było, i lepiej nie będzie – mówi dosadnie ks. dr hab. Rafał Dudała, rektor kościoła akademickiego św. Jana Pawła II w Kielcach.

Rektoralny kościół jest stosunkowo nowy, z nowoczesnym wnętrzem i jest w nim zawsze ciepło, które bywa magnesem dla wiernych z innych kieleckich parafii. Ogrzewanie ma gazowe, z programatorem ustawionym na stałe parametry. Choć są one niewysokie, dają dostateczne poczucie ciepła. – Co do wzrostu rachunków, będę mógł się wypowiedzieć w marcu – mówi duszpasterz.

Oszczędności zastosowano w Centrum Duszpasterskim Wesoła54, istniejącym przy kościele akademickim, które skupia dużą liczbę grup, wspólnot, wydarzeń w skali roku. Wyznaczeni koordynatorzy odkręcają kaloryfery na pół godziny przed spotkaniem.

dziar / Kielce

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 21 stycznia 2022
Wydawca: KAI;
Red. Naczelny: Marcin Przeciszewski

Twitter - śledź nas