Serwis agencyjny
Piątek, 28 stycznia 2022 
20:46
Piątek, 28 stycznia 2022 
20:46

Bydgoszcz: amerykańscy żołnierze i kadeci klas mundurowych uczcili śp. Michaela Ollisa

14 dni temu Bydgoszcz piątek, 14 stycznia 2022 20:45

„Była to nie tylko miłość twórcza, ale ofiarna” – tak o śp. Michaelu Ollisie mówił w kościele akademickim „Klarysek” Wniebowzięcia NMP w Bydgoszczy bp Krzysztof Włodarczyk. Żołnierz 10 Dywizji Górskiej Armii Stanów Zjednoczonych zginął podczas ataku terrorystów na bazę wojskową w Afganistanie w 2013 roku, osłaniając ciałem polskiego żołnierza Karola Cierpicę.

O bohaterskiej postawie porucznika, który miał zaledwie 24 lata, pamiętali m.in. żołnierze Armii USA stacjonujący w regionie oraz kadeci klas mundurowych.

– Podziwiamy bohaterski gest. Nie wiem, czym się kierował śp. Michael Ollis. Jednak zrobił wszystko, podobnie jak przyjaciele paralityka, by uratować swojego brata – mówił bp Krzysztof Włodarczyk, nawiązując do Ewangelii. – Wskazujemy dzisiaj tę bezinteresowną miłość i radujemy się, że śp. Michael Obędzie patronem klas mundurowych – dodał mając na myśli Akademickie Liceum Ogólnokształcące, które działa pod patronatem Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu.

Podczas Mszy św. dyrektor klas mundurowych Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Tomasz Krajewski odczytał list od Boba i Lindy Ollis. – Od czasu tragicznej śmierci naszego syna SSG Michaela Ollisa, 28 sierpnia 2013 roku, jesteśmy na zawsze zjednoczeni z Polską. Nasza strata stała się waszą stratą. Kiedy tracisz ukochaną osobę, obawiasz się, że wkrótce pamięć o niej zostanie zapomniana. Dopóki żyjemy, przysięgamy, że nigdy do tego nie dopuścimy. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że pomagacie nam wypełnić to postanowienie – napisali rodzice bohatera, którzy mogli obejrzeć transmisję z bydgoskiego kościoła.

Michael Ollis został pośmiertnie odznaczony jednym z najwyższych amerykańskich odznaczeń bojowych – Srebrną Gwiazdą – a także polskimi: Gwiazdą Afganistanu i Złotym Medalem Wojska Polskiego. – Poznałem go w jego ostatnich minutach życia. Przypominam sobie na nowo tę sytuację sprzed prawie dziewięciu lat, kiedy biegł ratować i ochraniać, dawać wsparcie drugiemu człowiekowi – wspominał w serialu dokumentalnym por. Karol Cierpica. Był to pierwszy atak talibów na bazę Ghazni, której ramię w ramię bronili Polacy i Amerykanie.

Podczas uroczystości obecny był m.in. konsul honorowy Republiki Francuskiej Alain Mompert.

jm / Bydgoszcz

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 14 stycznia 2022
Wydawca: KAI;
Red. Naczelny: Marcin Przeciszewski

Twitter - śledź nas