środa, 13 października 2021 17:36

Bydgoszcz: wspomnienie bł. Carlo Acutisa – patrona Centrum Formacji Liturgicznej


Kościół św. Jadwigi Królowej na Wzgórzu Wolności był miejscem liturgicznego wspomnienia bł. Carlo Acutisa – patrona Centrum Formacji Liturgicznej Diecezji Bydgoskiej. W świątyni modlili się przedstawiciele wspólnot liturgicznej służby ołtarza: ministranci, lektorzy, psałterzyści, ceremoniarze, scholiści, szafarze nadzwyczajni Komunii Świętej, kandydaci do posług stałych lektora i akolity oraz dzieci i młodzież z rodzinami.

Homilię wygłosił ks. Paweł Rybka, który jest odpowiedzialny w centrum za przygotowanie oraz prowadzenie kursu animatora liturgicznego. Przypomniał o „10 przykazaniach służby ministranckiej”, podkreślając, że głównym ich celem jest pomoc w uformowaniu swojego życia chrześcijańskiego.

W czasie liturgii śpiewy prowadziła schola liturgiczna pod kierunkiem ks. Łukasza Kucharskiego. Po celebrowanej Eucharystii miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu, w czasie której młodzież poprowadziła rozważania różańcowe, przywołując pięć filarów życia bł. Carlo Acutisa.

Uczczono również relikwie błogosławionego i rozdano okolicznościowe obrazki z modlitwą przez jego wstawiennictwo. – Mimo, iż wspomnienie naszego patrona jest dowolne, to z pewnością dało się odczuć jego ważność. Nasze skupienie modlitewne pokazało z pewnością, że bł. Carlo, choć czczony jest na ziemi dopiero od roku, to jego kult mocno się zakorzenił w sercu naszej bydgoskiej diecezji – podsumował Krzysztof Zaborowski, ceremoniarz z bydgoskiej parafii Matki Bożej Częstochowskiej.

jm / Bydgoszcz

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 października 2021
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski