Serwis agencyjny
Piątek, 28 stycznia 2022 
20:28
Piątek, 28 stycznia 2022 
20:28

Wręczono 74. Nagrodę im. Włodzimierza Pietrzaka

7 miesięcy temu Warszawa czwartek, 10 czerwca 2021 19:54

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” po raz 74. przyznało Nagrodę im. Włodzimierza Pietrzaka. Otrzymali ją: Dzieło Lasek, ks. prof. Mirosław Wróbel oraz Fundacja Małych Stópek. Z racji pandemii przyznano dziś także zeszłoroczne nagrody. Uroczysta Gala odbyła się w Pałacu Prymasowskim w Warszawie

– Ta uroczystość ma charakter historyczny, bo nie zdarzyło się jeszcze, by podczas jednej ceremonii wręczano nagrody z dwóch roczników. Pandemia pokrzyżowała plany. Jednak pandemia nie zahamowała naszych ideowych i programowych działań - Maciej Szepietowski, prezes Civitas Christiana, dodając: „nasz świat nie jest pozbawiony autorytetów, chcemy je ukazywać i nimi inspirować”.

Przed rokiem 73. nagrodę im. Włodzimierza Pietrzaka przyznano Wyższemu Seminarium Duchownemu we Włocławku, Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia oraz prof. Gustawowi Zemle.

Tegorocznym laurem uhonorowano:

Dzieło Lasek, stworzone przez Służebnicę Bożą Matkę Elżbietę Czacką: niewidomych, współpracowników świeckich Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi oraz Siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża – za pełną miłości służbę, ewangeliczne świadectwo braterstwa oraz wkład w odnowę Kościoła,

Ks. prof. Mirosława Wróbla – za naukowe dokonania w dziedzinie nauk biblijnych oraz apostolskie dzielenie się Słowem Bożym, szczególnie z młodzieżą,

Fundację Małych Stópek – za mężną i bezkompromisową służbę życiu – w wymiarze formacyjnym, edukacyjnym i pomocowym.

Listy gratulacyjne przesłali Prezes Rady Ministrów, minister Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Przewodniczący Konferencji Episkopatu abp Stanisław Gądecki oraz rektor KUL.

Laudację przed wręczeniem nagrody przedstawicielom Dzieła Lasek wygłosił bp Michał Janocha, przewodniczący Kapituły, przybliżając postać i charyzmat matki Róży Czackiej oraz idee Dzieła Lasek.

Nagrodę odebrali s. Sara Kieliszek FSK i prezes Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi Paweł Kacprzyk.

– Dzieło Lasek powstało z miłości matki Czackiej do Boga i człowieka. My wnosimy wartości chrześcijańskie do ludzi, z którymi żyjemy – mówił prezes Kacprzyk. S. Kieliszek powiedziała, że nagroda jest ważnym momentem w przygotowaniu do beatyfikacji matki Czackiej, która będzie miała miejsce 12 września.

Ks. Prof. Mirosław Wróbel, dziękując za przyznaną nagrodę, powiedział, że stanowi ona dla niego duże wyzwanie, by nie stracić z oczy celu, jakim jest niebiański wieniec. Wspomniał też środowiska, w których pracuje i posługuje, zaznaczając, że nagroda jest też ich uhonorowaniem.

Laudację na cześć Fundacji Małych Stópek wygłosił bp Wiesław Mering, a nagrodę odebrał ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji, który dziękując za nią zdradził, iż za fundusze zakupi pieluchy dla podopiecznych dzieci.

Po wręczeniu nagród miał miejsce koncert pianisty i skrzypaczki z Centrum Muzyki Marzeń.

Galę poprowadził Marek Zając.

Nagroda Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” im. Włodzimierza Pietrzaka przyznawana jest nieprzerwanie od 1948 r. za wybitną twórczość naukową, artystyczną, literacką oraz za doniosłe osiągnięcia w działalności formacyjnej, kulturalnej i społecznej, będące świadectwem uniwersalnych wartości ludzkich i chrześcijańskich oraz postaw i dokonań je wyrażających w życiu narodu. To prawdopodobnie najstarsza niepaństwowa nagroda z dziedziny szeroko rozumianej kultury, z dziesiątkami nagrodzonych. Wśród uhonorowanych nagrodą jest Katolicka Agencja Informacyjna.

dg / Warszawa

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 10 czerwca 2021
Wydawca: KAI;
Red. Naczelny: Marcin Przeciszewski

Twitter - śledź nas