Serwis agencyjny
Piątek, 25 czerwca 2021 
15:23
Piątek, 25 czerwca 2021 
15:23

Płock: Muzeum Diecezjalne po przerwie zaprasza na wystawę ikon pasyjnych

miesiąc temu Płock wtorek, 4 maja 2021 14:14

Muzeum Diecezjalne w Płocku od 4 maja ponownie jest czynne. Zaprasza chętnych przede wszystkim do obejrzenia wystawy ikon pasyjnych w budynku Opactwa Pobenedyktyńskiego, co uniemożliwiło zamknięcie placówek muzealnych w trzecim szczycie pandemii. Wystawa czynna będzie do 23 maja. Kasa biletowa obecnie znajduje się w budynku „starego” muzeum.

Ponownie po przerwie spowodowanej lockdownem można zwiedzać Muzeum Diecezjalne im. bł. abp. Antoniego J. Nowowiejskiego w Płocku. Oprócz wystaw stałych, warta obejrzenia jest wystawa czasowa, prezentująca ikony wielkopostne i wielkanocne. Wystawa ta została otwarta na krótko przed trzecią falą pandemii, kiedy zarządzono zamknięcie muzeów, w związku z czym niewiele osób miało okazję ją obejrzeć.

Wystawa ikon jest kolejną z czterech wystaw, zaplanowanych wspólnie z Pracownią Ikonograficzną, prowadzoną przez Katarzynę Kobuszewską przy ul. Kwiatka 9 w Płocku.

- Pracownię Ikonograficzną założyłam w 2013 r., aby rozwijać i doskonalić swój warsztat ikonopisarski oraz dzielić się swoją wiedzą z osobami zafascynowanymi sztuką ikony. Piszę ikony na zamówienie według wielowiekowej tradycji – Kanonu opisanego w Hermenei. Prowadzę warsztaty ikonopisarskie dla początkujących i zaawansowanych. Organizuję także wystawy i plenery. Od kilku lat wykonuję również podobrazia do ikon oraz realizuję własne pomysły na różnego rodzaju udogodnienia dla ikonopisarzy – przekazuje Katarzyna Kobuszewska.

Na aktualnie prezentowanej wystawie ikon pasyjnych i wielkopostnych, prezentowany jest różnorodny dorobek środowiska ikonopisarzy skupionych wokół tej pracowni. Można zobaczyć m.in. całe, wielopostaciowe sceny dotyczące najważniejszych wydarzeń z chrześcijańskiej historii zbawienia. Ikony przemawiają treścią znaną z Pisma św. i Tradycji, zakorzenionej w konkretnym czasie liturgicznym. Tematyka wielkopostno-wielkanocna jest bogata w treści, a autorzy prac nadali jej ciekawą formę.

W sali wystaw czasowych znalazły się ikony Katarzyny Kobuszewskiej oraz sześciu związanych z nią autorów. Są to: Anna Opalińska, Piotr Chrol, Joanna Małecka z Płocka, Ewa Cienkowska z Torunia, Anna Gapa z Żuromina, Agnieszka Kołodziejczak z Łodzi. Na pracach znalazło się m.in. przedstawienie Jezusa w Ogrójcu, scena ukrzyżowania czy scena drogi do Emaus.

Wystawa ikon będzie czynna potrwa do 23 maja, czyli do uroczystości Zesłania Ducha Świętego (23 maja). Znajduje się w sali wystaw czasowych w budynku Opactwa Pobenedyktyńskiego. Bilety do obu budynków muzealnych (Opactwo i „stare” muzeum) dostępne są w kasie w „starym” muzeum”.

Muzeum Diecezjalne w Płocku jest jednym z najstarszych muzeów kościelnych w Polsce. Powstało w 1903 r. z inicjatywy ks. kan. Antoniego J. Nowowiejskiego, późniejszego biskupa płockiego, według projektu architekta Stefana Szyllera. Od 2008 r. Muzeum Diecezjalne zyskało dodatkową siedzibę - w dawnym Opactwie Pobenedyktyńskim, którego początki sięgają X w.

Do najważniejszych eksponatów należą znajdujące się w Opactwie: kielich i patena Konrada Mazowieckiego I z XIII wieku; herma św. Zygmunta z XIV wieku, zdobiona diadem piastowskim z XIII wieku; tzw. Puszka Czerwińska z XIII-wieczną czarą; kielich fundacji Karola Ferdynanda Wazy, królewicza i biskupa płockiego i wrocławskiego z XVII w. Jest to jeden z najbogatszych skarbców muzealnych w Polsce.

Szczegółowe informacje o Muzeum Diecezjalnym w Płocku i jego zbiorach znajdują się na stronie: www.mdplock.pl.

eg / Płock

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 4 maja 2021
Wydawca: KAI;
Red. Naczelny: Marcin Przeciszewski

Twitter - śledź nas