Serwis agencyjny
Piątek, 17 września 2021 
17:15
Piątek, 17 września 2021 
17:15

Gorzów Wlkp.: Elżbieta Jeleńska od trzydziestu lat pomaga w Parafialnym Zespole Caritas

5 miesięcy temu Gorzów Wielkopolski środa, 7 kwietnia 2021 19:08

Elżbieta Jeleńska od trzydziestu lat pomaga w Parafialnym Zespole Caritas działającym przy katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim. Prawie tyle samo czasu pracuje w lecznicy jako salowa, obecnie na wydziale covidowym Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego.

Elżbieta Jeleńska ukończyła najpierw ekonomiczną szkołę zawodową a potem Technikum Ogrodnicze. Od wczesnych lat podjęła pracę. Najdłużej zatrudniona jest w szpitalu, pracując na oddziale zakaźnym, który obecnie zamieniony jest na covidowy.

Wieloletnia wolontariuszka w 2017 roku została laureatką Nagrody „Człowiek – człowiekowi”, ustanowionej w 1999 r. za szczególne osiągnięcia w działalności charytatywnej inspirowanej duchem ewangelicznym. Nagroda jest inicjatywą ówczesnego ordynariusza śp. bpa Adama Dyczkowskiego, którą kontynuował bp Stefan Regmunt, a teraz bp Tadeusz Lityński.

Natomiast w 2019 r. Elżbieta Jeleńska - wolontariusz Caritas oraz Szlachetnej Paczki, została „Osobowością Roku” za bezinteresowną pomoc innym, oddawanie im swojego czasu wolnego, bez oczekiwania niczego w zamian.

Ostatnią akcją pomocową w parafii katedralnej było przygotowanie paczek dla osób potrzebujących z okazji świąt Wielkanocnych. - Ze względu na pandemię nie były organizowane wspólne śniadania, natomiast dzięki sponsorom udało się przygotować bogate paczki żywnościowe – powiedziała w rozmowie z KAI Elżbieta Jeleńska, przypominając jednocześnie, że jej chęć pomocy ludziom zrodziła się z doświadczenia biedy, jakiej doznała w młodzieńczych latach po śmierci taty. W ten sposób odwdzięcza się za pomoc, którą kiedyś otrzymywała sama.

Proboszcz katedry ks. dr Zbigniew Kobus powiedział, że pani Elżbieta, która jest także w zarządzie PZC zaangażowana jest we wszystkie działania pomocowe Caitas Koordynuje pracę zespołu, organizuje zbiórki żywności i odzieży, przygotowuje paczki żywnościowe. Przed okresem pandemii pomagała przy wakacyjnych wyjazdach dzieci, współorganizowała wigilię dla ubogich, prowadzi comiesięczne zbiórki od Grona Wspierających Ubogich. Pomaga w rozprowadzaniu świec przed świętami Wielkanocy i Bożego Narodzenia. Organizowała żywienie pieszych pielgrzymów podczas pielgrzymki na Jasną Górę. Włącza się w organizację zbiórki oraz sprzedaży żonkili dla Hospicjum św. Kamila.

Ks. Kobus podkreślił, że panią Elżbietę znają parafianie, często bywa, że wolontariuszka odwiedza ich w domach przynosząc potrzebne produkty, udziela porad a nawet pomaga w domu.

W rozmowie z KAI pani Elżbieta powiedziała, że w obecnej sytuacji pracuje 12 godz. na oddziale szpitalnym, mimo tego oferuje swoją pomoc w wolnym czasie i podkreśla, że pomaga bezinteresownie.

Na stronie parafii katedralnej można przeczytać m.in., że aby uzyskać pomoc należy skontaktować się z PZC lub księdzem proboszczem. Jeżeli w parafii nie ma możliwości udzielenia pomocy osobie potrzebującej, wtedy sprawa przekazywana jest do Caritas diecezjalnej.

Bardzo ważne jest, aby każda prośba, kierowana do Caritas diecezjalnej zawierała precyzyjne dane o sytuacji osoby proszącej i oczekiwanej konkretnej formie pomocy. Zawsze trzeba napisać co i w jakiej ilości jest potrzebne. Zgłoszenia można kierować m.in do p. Elżbiety pod nr tel. 660 079 925

wm / Gorzów Wielkopolski

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 7 kwietnia 2021
Wydawca: KAI;
Red. Naczelny: Marcin Przeciszewski

Twitter - śledź nas