Serwis agencyjny
Środa, 4 sierpnia 2021 
14:58
Środa, 4 sierpnia 2021 
14:58

KUL: Zarzuty o mordy rytualne są nieusprawiedliwione

3 miesiące temu Lublin środa, 7 kwietnia 2021 16:39

"Pomawianie wyznawców judaizmu o czyny mordów rytualnych jest nieusprawiedliwione i nieuczciwe. Nie ma naszej zgody na tego rodzaju oskarżenia. Nie znajdują one uzasadnienia w faktach historycznych ani w badaniach naukowych" - podkreśla Kolegium Rektorskie KUL w przesłanym KAI oświadczeniu. Przypomniano, że KUL stoi na stanowisku wyrażanym przez Papieży potępiających zarzuty o mordy rytualne oraz, że prowadzi wielopłaszczyznową współpracę ze wspólnotą żydowską w Polsce.

Publikujemy oświadczenie Kolegium Rektorskiego KUL:

Pomawianie wyznawców judaizmu o czyny mordów rytualnych jest nieusprawiedliwione i nieuczciwe. Nie ma naszej zgody na tego rodzaju oskarżenia. Nie znajdują one uzasadnienia w faktach badawczych oraz historycznych. Uniwersytet stoi na stanowisku wyrażanym przez Papieży potępiających zarzuty o mordy rytualne.

Uniwersytet prowadzi wielopłaszczyznową współpracę ze wspólnotą żydowską w Polsce, czego przykładem są spotkania rektora KUL ks. prof. Mirosława Kalinowskiego z jej przedstawicielami, jak choćby ostatnie z Naczelnym Rabinem Polski Michaelem Schudrichem i współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, prof. Stanisławem Krajewskim, do którego doszło 6 kwietnia 2021 r. W najbliższym czasie planowane są wspólne projekty dotyczące m.in. wymiany młodzieży z Polski i Izraela, przy współpracy z Ambasadą Izraela w Polsce.

Kolegium Rektorskie KUL

maj / Lublin

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 7 kwietnia 2021
Wydawca: KAI;
Red. Naczelny: Marcin Przeciszewski

Twitter - śledź nas