wtorek, 23 lutego 2021 13:49

Kraków: jubileuszowa edycja ogólnopolskiej Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka


Jeszcze tylko do 5 marca można wysyłać zgłoszenia do jubileuszowej, 10. już edycji ogólnopolskiej Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka. Jej współorganizatorem są studenci dziennikarstwa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Jak wskazano na stronie www.upjp2.edu.pl, inicjatywa konkursu narodziła się tuż po tragicznej śmierci studenta dziennikarstwa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie - młodego i utalentowanego Bartka Zdunka.

Historia życia Bartka i pozostawiona twórczość skłoniła jego rówieśników do zainicjowania Nagrody Młodych Dziennikarzy. W swoim krótkim życiu napisał wiele wierszy i artykułów, które opublikowano dopiero po jego śmierci, w zbiorze pt. “W cieniu ciszy”.

„Celem organizatorów było zachęcenie młodych ludzi do przedstawienia swojej artystycznej kreatywności światu poprzez wzięcie udziału w Konkursie, a przede wszystkim - udowodnienie, że nie warto chować swojego talentu do szuflady” - wyjaśniono.

- To jest konkurs niezwykły, bo rozwija się tak dosyć paradoksalnie: dojrzewa, a jest ciągle młody, przemierza różne sceny i scenografie, a jest wciąż rozpoznawalny i jedyny w swoim rodzaju, zmienia szaty, ale pasja w nim zostaje ta sama. Rośnie nam liczba laureatów, a wciąż czujemy się jak w jednej, coraz większej rodzinie. Za chwilę naszymi laureatami będą młodzi twórcy urodzeni już w XXI wieku - to fascynujące - podkreślił na stronie www.upjp2.edu.pl Krzysztof Gurba, pomysłodawca wydarzenia.

Młodzi twórcy mają okazję zadebiutować swoimi pracami dziennikarskimi w 4 kategoriach: Debiut Publicystyczny Roku, Inicjatywa Roku im. Pawła Migasa, Reportaż po debiucie i Młodzi Twórcy Filmowi im. ks. Andrzeja Baczyńskiego. Na laureatów czeka pula nagród w wysokości 4 tysięcy złotych. Czas nadsyłania zgłoszeń upływa 5 marca.

Od kilku lat niezmienni pozostają organizatorzy Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka, którymi są: Dziennikarskie Koło Naukowe UPJPII, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich oraz redakcja Gościa Niedzielnego. Partnerem Konkursu jest Fundacja Świętej Jadwigi.

luk / Kraków

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 23 lutego 2021
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski