Serwis agencyjny
Piątek, 5 marca 2021 
2:53
Piątek, 5 marca 2021 
2:53

Wadowice: zmarł ks. Zdzisław Kałwa, przyjaciel i współpracownik kard. Wojtyły

miesiąc temu Wadowice piątek, 22 stycznia 2021 18:48

W wieku 90 lat zmarł ks. Zdzisław Kałwa, wychowawca ministrantów, katecheta, prałat bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Ten najstarszy stażem senior wśród kapłanów pełniących posługę w Wadowicach był przyjacielem i współpracownikiem kardynała Karola Wojtyły z czasów krakowskich.

Zdzisław Kałwa urodził się 20 grudnia 1931 roku we wsi Szpitary, należącej do parafii św. Anny w Nowym Brzesku. Miał pięcioro rodzeństwa. Uczęszczał do Gimnazjum św. Jacka w Krakowie. Egzamin maturalny złożył w 1950 roku. Choć formalnie należał do diecezji kieleckiej, zgłosił się do Seminarium Duchownego w Krakowie, gdzie został przyjęty.

Święcenia kapłańskie udzielił rocznikowi księdza Kałwy bp Franciszek Jop w katedrze na Wawelu, 26 czerwca 1955 roku. Jako neoprezbiter został skierowany do pracy w parafii św. Floriana w Krakowie, a następnego roku rozpoczął posługę wikariusza w Jeleśni. Pracował tam przez 3 lata. Abp Eugeniusz Baziak przeniósł go do parafii w Bielsku-Białej Leszczynach, gdzie był wikariuszem przez 2 lata. Następnie trafił do parafii św. Mikołaja w Krakowie. Tam pracował przez 6 lat.

Przez rok pełnił funkcję wikariusza-ekonoma w parafii Kosocice, a od 29 czerwca 1968 roku aż do emerytury był duszpasterzem w parafii Ofiarowania NMP w Wadowicach. Był katechetą dzieci oraz młodzieży z Zespołu Szkół Zawodowych przy ul. Wojska Polskiego; uczył religii w Domu Katolickim, a od roku 1990 w szkole. Od roku 1976 prowadził przygotowanie kandydatów z dekanatu do sakramentu małżeństwa.

Owocem jego zaangażowania, zwłaszcza w pracy z lektorami, były liczne powołania kapłańskie. Z samej tylko wadowickiej parafii Ofiarowania NMP swe powołania kapłańskie zawdzięcza jubilatowi 15 księży, w tym bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej.

Ks. Kałwa brał udział przy organizacji wszystkich pielgrzymek papieża Jana Pawła II w jego rodzinnym mieście w 1979, 1991 i 1999 roku.

Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza odbędzie się w wadowickiej bazylice w poniedziałek 25 stycznia, o godz. 15.00.

rk / Wadowice

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 22 stycznia 2021
Wydawca: KAI;
Red. Naczelny: Marcin Przeciszewski

Twitter - śledź nas