Serwis agencyjny
Piątek, 5 marca 2021 
2:28
Piątek, 5 marca 2021 
2:28

Bielsko-Biała: pogrzeb śp. Marii Koterbskiej

miesiąc temu Bielsko-Biała piątek, 22 stycznia 2021 18:22

„Pani Maria Koterbska niosła ludziom piękno, realizowała w jakiś sposób dzieło, które Bóg rozpoczął w ogrodzie Eden, na samym początku” – podkreślił ks. Grzegorz Guga podczas pogrzebu znanej piosenkarki w kościele pw. Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej. Artystka zmarła 18 stycznia w Bielsku-Białej w wieku 96 lat, spoczęła na bielskim cmentarzu przy ul. Grunwaldzkiej obok swego długoletniego małżonka, który odszedł w ubiegłym roku.

Żałobną Mszę św. sprawowano w kościele, w którym przed 70 laty Maria Koterbska zawarła małżeństwo z Janem Franklem.

Wikariusz bialskiej parafii ks. Guga zapewnił, że głos piosenkarki nie umilkł, wbrew temu, że „śmierć zamknęła jej usta”. „Jej muzyka jest cudownym lekarstwem dla współczesnego świata, szczególnie dziś, kiedy jesteśmy pogrążeni w pandemii” – zaznaczył kaznodzieja. Wskazał, że wyrażana przez artystkę „niezniszczalność miłości i radości” swoje źródło ma w Stwórcy. Dodał, że śp. Maria była uosobieniem klasy, stylu i elegancji.

„Pani Koterbska ukazuje współczesnemu światu, co to znaczy być człowiekiem, tak po prostu” – dodał. „Była człowiekiem, wychodząc z empatią na pomoc ludziom całkowicie obcym, przypadkowym. Okazywała serce” – zaznaczył duchowny.

„Niebo to miejsce, w którym serce puka we wszystkich możliwych rytmach, także w rytmie cza-cza” – stwierdził kapłan, nawiązując do znanego przeboju Marii Koterbskiej.

W odczytanym liście prof. Piotra Glińskiego, wicepremier zaakcentował, że „śp. Maria Koterbska pozostawiła nam bogatą spuściznę artystycznej aktywności, która kształtowała wrażliwość i niosła radość kilku pokoleniom Polaków”.

Słowa pożegnania wypowiedział prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski. „Bielsko-Biała jest dumne z pani Marii” – dodał. Głos zabrali także inni uczestnicy modlitwy, a nad mogiłą Marii Koterbskiej na cmentarzu młodzież z bielskiej piwnicy artystycznej zaśpiewała słynny szlagier ,,Parasolki”.

Maria Koterbska urodziła się 13 lipca 1924 r. w Bielsku. Wśród największych przebojów słynne bielszczanki były m.in. takie szlagiery, jak: „Karuzela”, „Rudzielec”, „Złoty pierścionek”, „Serduszko puka w rytmie cza-cza”, „Augustowskie noce” czy „Parasolki”.

W 1999 r. Maria Koterbska została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem ,,Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

rk / Bielsko-Biała

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 22 stycznia 2021
Wydawca: KAI;
Red. Naczelny: Marcin Przeciszewski

Twitter - śledź nas