niedziela, 20 grudnia 2020 19:05

Poznań: Jan Góra Tour - rajd samochodowy w 5 rocznicę śmierci o. Jana Góry OP


W Poznaniu odbył się dziś rajd samochodowy Jan Góra Tour - w 5 rocznicę śmierci słynnego duszpasterza i założyciela spotkań na Lednicy.

- Mija 5 rocznica od śmierci o. Jana Góry i dlatego proponujemy rajd samochodowy po miejscach, które były dla ojca Jana ważne, z metą oczywiście na Polach Lednickich. Odwiedziliśmy takie miejsca jak PKP Poznań, teatr i opera, mieszkanie Romana Brandstaettera czy oczywiście klasztor poznańskich Dominikanów. Każde z tych miejsc ma swoją historię, a uczestnicy mogli przeczytać o niej w krótkich cytatach zamieszczonych na karcie startowej. Otrzymali też mni-zadania, dotyczące każdego z punktów. Zwieńczeniem tego rajdu była oczywiście Msza święta na Polach Lednickich - opowiada KAI Dominika Chylewska, rzecznik prasowy XXIV Spotkania Młodych LEDNICA 2000.

Polowa Msza była transmitowana na facebookowym profilu Lednica 2000.

- Wszyscy wiemy, jak ważna była dla Ojca Jana Lednica, z drugiej strony - żadne miejsce nie istniało dla ojca bez Chrystusa. Dlatego ta Msza przypomina mi po raz kolejny, że Jan Góra był dla nas wyjątkowym Ojcem i nauczycielem. Przebywanie w jego towarzystwie było często jak rekolekcje. To on nauczył mnie, że Eucharystia jest człowiekowi potrzebna nie tylko w niedzielę. A poza tym, przyjmował wolontariuszy i studentów na swój jak mówił "prywatny uniwersytet" i ja po wielu latach działalności na Lednicy tak właśnie się czuję. Z wdzięcznością do Boga za życie Ojca Jana wspominam jego wymagania, surowość, która dyktowana była miłością i jego "Kocham Cię", które płynęło zawsze bezinteresownie prosto z serca. Jego życie było wyjątkowe. Mam nadzieję, że dzisiejszy rajd będzie też pretekstem dla wielu ludzi, by wrócić do tego, co ojciec Jan głosił, przypomnieć sobie to w książkach i filmach - mówi Dominika Chylewska.


O. Jan Góra urodził się 8 lutego 1948 r. w Prudniku na Opolszczyźnie. Do Zakonu Kaznodziejskiego wstąpił w wieku 18 lat, a w 1972 r. złożył zakonne śluby wieczyste. Natomiast 8 czerwca 1974 r. przyjął w Krakowie święcenia kapłańskie z rąk bp. Juliana Groblickiego. Większość z 41 lat kapłaństwa spędził w Poznaniu, gdzie w 1977 r. rozpoczął posługę duszpasterza młodzieży, a po 10 latach duszpasterza akademickiego.

W 1997 r. rozpoczął dzieło Lednica 2000, które miało przygotować polską młodzież do wejścia w trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa. Tradycja spotkań nad Jeziorem Lednickim, przy wybudowanej przez niego Bramie-Rybie, nie zakończyła się jednak w roku 2000, ale trwa do dziś i każdego roku gromadzi u źródeł chrzcielnych Polski dziesiątki tysięcy młodzieży.

O. Góra zmarł 21 grudnia 2015 r. o godz. 19.33 w Poznaniu. Zasłabł w trakcie odprawiania Mszy św., a podjęta reanimacja nie przyniosła efektu. Przyczyną śmierci było ustanie akcji serca i obrzęk płuc. Pochowany został 30 grudnia na Polach Lednickich.

dg / Poznań

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 20 grudnia 2020
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski