Serwis agencyjny
Środa, 20 stycznia 2021 
1:23
Środa, 20 stycznia 2021 
1:23

Kraków: nowe zasady organizacji konkursu szopek

miesiąc temu Kraków sobota, 28 listopada 2020 13:29

W związku z trwającą epidemią, w trosce o bezpieczeństwo zarówno szopkarzy, jak i pracowników Muzeum Krakowa, nie będzie tradycyjnej prezentacji szopek pod pomnikiem Adama Mickiewicza na krakowskim Rynku Głównym. Szopkarze dostarczyli swoje dzieła bezpośrednio do Celestatu - oddziału Muzeum Krakowa, gdzie na początku grudnia jury wybierze najpiękniejsze z nich.

Obrady Sądu Konkursowego rozpoczną się 3 grudnia o godz. 14.00. Jury oceni wszystkie szopki i przyzna zwycięzcom nagrody. Ogłoszenie laureatów konkursu nastąpi 6 grudnia o godzinie 14.00. O formie ogłoszenia wyników i możliwości odbioru nagród zwycięzcy i uczestnicy konkursu będą informowani w terminie późniejszym.

Pokonkursowa wystawa szopek krakowskich czynna będzie od 7 grudnia br. do 28 lutego 2021 r.

Udział w konkursie biorą artyści, doświadczeni szopkarze, a także dzieci z krakowskich i podkrakowskich przedszkoli, szkół podstawowych oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych oraz mieszkańcy Krakowa.

Tradycyjnie w pierwszy czwartek grudnia odbywa się prezentacja szopek pod pomnikiem Adama Mickiewicza na krakowskim Rynku Głównym, a po hejnale w samo południe - korowód twórców.

Jury konkursowe ocenia prace biorąc pod uwagę m.in. dekoracyjność, kolorystykę, znajdujące się w szopkach figurki, nawiązanie do architektury Krakowa, zastosowanie elementów ruchomych oraz sposób wykonania. Pojawiają się odwołania do aktualnych wydarzeń albo figurki współczesnych postaci. To wszystko sprawia, że to wciąż żywa tradycja. Jury oceni prace w czterech kategoriach: szopki dziecięce, szopki młodzieżowe, szopki rodzinne i szopki seniorów.

Szopkarstwo krakowskie trafiło na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.

Tradycyjna szopka krakowska, która powstała pod koniec XIX w., była przenośnym teatrzykiem kukiełkowym z muzyką i specjalnie pisanymi tekstami. Z czasem scenki odgrywane przez amatorów zostały zastąpione poruszanymi mechanicznie figurkami. Figurki te są wyrzeźbione lub ulepione z modeliny czy gipsu. Tradycyjnie szopki upamiętniają narodzenie Chrystusa, dlatego w każdej z nich znajduje się Święta Rodzina: figurki Dzieciątka, Marii i Józefa. Najczęściej towarzyszą im aniołowie, Trzej Królowie, pasterze i zwierzęta.

Krakowskie szopki prezentują również sceny z postaciami historycznymi: królami, bohaterami narodowymi oraz legendarnymi postaciami np. Trębaczem, Panem Twardowskim, Lajkonikiem.

Konkurs Szopek Krakowskich organizowany jest od 1937 r. Do rywalizacji stanęło wówczas 86 osób. Po przerwie, spowodowanej wybuchem wojny, konkurs wznowiono w 1945 r., kiedy na miejscu zburzonego pomnika Adama Mickiewicza znów pojawili się szopkarze. Od tej pory konkursy są organizowane nieprzerwanie co roku w każdy pierwszy czwartek grudnia. Wyniki ogłaszane są w następującą po czwartku niedzielę.

md / Kraków

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 28 listopada 2020
Wydawca: KAI;
Red. Naczelny: Marcin Przeciszewski

Twitter - śledź nas