Serwis agencyjny
Piątek, 5 marca 2021 
1:58
Piątek, 5 marca 2021 
1:58

Kraków: śluby wieczyste w Zgromadzeniu Sióstr św. Jadwigi Królowej

3 miesiące temu Kraków sobota, 21 listopada 2020 18:08

W katedrze na Wawelu odbyły się śluby wieczyste siostry Anny Kotyry ze Zgromadzenia Sióstr św. Jadwigi Królowej Służebnic Chrystusa Obecnego, zwanych popularnie jadwiżankami wawelskimi. – Masz być znakiem miłości pośród świata, który przestał wierzyć w miłość, choć rozpaczliwie do niej tęskni - mówił podczas uroczystości bp Damian Muskus OFM.

Ceremonia odbyła się w wigilię uroczystości Chrystusa Króla, która jest patronalnym świętem jednego z najmłodszych zgromadzeń zakonnych w Polsce.

Siostra Anna Kotyra pochodzi z Lublina. Obecnie posługuje w Ośrodku Formacji Liturgicznej św. Jana Chrzciciela w Zawichoście.

W homilii bp Muskus wskazał przykład św. Królowej Jadwigi, która jest patronką zgromadzenia, i podkreślał, że zadaniem profeski jest m.in. naśladowanie świętej władczyni, która „całym swoim życiem głosiła Ewangelię miłosierdzia, a nad królewski majestat wolała pokorę i łagodność serca, wybierając służbę Bogu i Jego ubogim”.

- Masz być znakiem żywej nadziei w świecie, który zagubił nadzieję. Masz być znakiem miłości pośród świata, który przestał wierzyć w miłość, choć rozpaczliwie do niej tęskni. Masz być światłem wskazującym zagubionym drogę do Jezusa nie słowami, ale prostotą życia zanurzonego w Jego obecności, ofiarną służbą i żarliwą modlitwą – wskazywał krakowski biskup pomocniczy.

Zauważył, że wiele dziś mówi się o potrzebie odnowy Kościoła, o jego oczyszczeniu i powrocie do źródeł Ewangelii. - Tak, potrzebne jest Kościołowi ożywcze tchnienie Ducha, które go przemieni i na nowo rozpali w uczniach Jezusa żar miłości – przyznał. Jak dodał, do tej odnowy przyczyniają się ci, którzy „w cichości i ukryciu, z prostotą, wpatrzeni w Jezusa idą za Nim, wsłuchują się w Jego głos i odpowiadają Mu „tak” w każdej chwili swojego życia”.

- Świętość wspólnoty buduje święte i ofiarne życie jej członków, ich zjednoczenie z umiłowanym Panem, ich niegasnące pragnienie przebywania w Jego obecności – podkreślał hierarcha.

Po Mszy św., podczas której siostra Anna Kotyra złożyła przyrzeczenie życia radami ewangelicznymi, wspólnota zakonna, rodzina i przyjaciele modlili się pod Czarnym Krzyżem św. Królowej Jadwigi, patronki zgromadzenia.

Powołaniem jadwiżanek wawelskich jest wielbienie Boga obecnego i działającego w liturgii Kościoła oraz posługa Jego spotkaniu z ludźmi. Głównym zadaniem apostolskim wspólnoty jest pomoc w przygotowaniu ludzi dorosłych do sakramentów chrześcijańskiego wtajemniczenia: chrztu, bierzmowania i Eucharystii.

Praca w katechumenacie wiąże się też z duchową pomocą osobom towarzyszącym katechumenom, ich rodzicom chrzestnym oraz wszystkim, którzy współtworzą ich najbliższe środowiska. Siostry służą ludziom zagubionym i przeżywającym kryzys wiary.

Dom generalny zgromadzenia, podobnie jak Dom Macierzysty, znajduje się w Krakowie. Jadwiżanki wawelskie obecne są również w Sandomierzu, Szczecinie, Łodzi i Zawichoście.

md / Kraków

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 21 listopada 2020
Wydawca: KAI;
Red. Naczelny: Marcin Przeciszewski

Twitter - śledź nas