Serwis agencyjny
Środa, 12 sierpnia 2020 
7:46
Środa, 12 sierpnia 2020 
7:46

Nowy Targ: górale upamiętnili 76. rocznicę Powstania Warszawskiego

10 dni temu Nowy Targ sobota, 1 sierpnia 2020 19:51

Msza św., modlitwa pod Krzyżem Katyńskim, rekonstrukcja jednego dnia powstańczego i odpalenie rac w kolorach narodowych - tak górale w Nowym Targu upamiętnili 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Zanosimy dzisiaj do nieba modlitwę za wszystkich poległych w tym zrywie powstańczym sprzed 76 lat. Zanosimy błaganie do Boga o szczęśliwą ojczyznę, wolną od zawieruchy wojennej, ale i przede wszystkim wolną od zbędnych konfliktów wewnątrz naszego kraju - mówi ks. Zbigniew Płachta, proboszcz parafii św. Katarzyny, w której odbyła się uroczysta Msza św.

W godzinie zrywu warszawiaków z 1944 r. nowotarżanie zgromadzili się przy Krzyżu Katyńskim w centrum miasta. Był apel poległych, zapalenie symbolicznych zniczy pamięci i złożenie wiązanek kwiatów. Przybyły też delegacje z pocztami sztandarowymi. Młodzi Podhalanie z organizacji narodowych odpalili również race w kolorach białym i czerwonym. Podczas apelu poległych odpowiadali głośno "Chwała Bohaterom", a w rękach trzymali flagi narodowe. Rozciągnęli też wzdłuż ulicy wielki baner z napisem: "Ich poświęcenie jest dla nas wzorem" oraz "Cześć i Chwała Bohaterom. 01.08.1944. Pamiętamy".

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz miasta i powiatu, delegacja Związku Podhalan. Po części oficjalnej przyszedł czas na rekonstrukcję historyczną jednego dnia powstańczego. Byli zabici Niemcy, ale i ranni powstańcy. Huk w centrum miasta był ogromny. W plenerowym przedstawieniu nie zabrakło nawet zabytkowych samochodów z czasów powstańczych, którymi przemieszczali się żołnierze hitlerowskiego okupanta.

Głównym organizatorem wydarzeń rocznicowych była Nowotarska Grupa Mieszkańców "Pamięć".

jg / Nowy Targ

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 1 sierpnia 2020
Wydawca: KAI;
Red. Naczelny: Marcin Przeciszewski

Twitter - śledź nas