Serwis agencyjny
Środa, 12 sierpnia 2020 
9:13
Środa, 12 sierpnia 2020 
9:13

Radomianie oddali część bp. Materskiemu - uczestnikowi Powstania Warszawskiego

10 dni temu Radom sobota, 1 sierpnia 2020 19:39

W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego członkowie Klubu Inteligencji Katolickiej modlili się przy grobie bp. Edwarda Materskiego na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Radomiu. Pierwszy ordynariusz radomski był jednym z uczestników powstania. Wcześniej, bo o godzinie 17.00 – w godzinie „W” w Radomiu zawyły syreny.

- Stoimy przy grobie bp. Edwarda Materskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego. W tym apelu biorą również udział członkowie naszego klubu, którzy są już u Boga. Oddajmy część bohaterom powstania i tym wszystkim, którzy walczyli o niepodległość. Najpiękniejszym wyrazem czci i hołdu jest modlitwa - mówił Jan Rejczak, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Radomiu.

Biskup Edward Materski w czasie powstania był na czwartym roku studiów seminaryjnych. Przed wybuchem powstania złożył przysięgę Armii Krajowej w kościele Zbawiciela. Przez pierwsze dni powstania budował barykady, a następnie pracował w duszpasterstwie powstańczym. Tam poznał późniejszego błogosławionego ks. Józefa Stanka – kapelana powstańców na Czerniakowie.

rm / Radom

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 1 sierpnia 2020
Wydawca: KAI;
Red. Naczelny: Marcin Przeciszewski

Twitter - śledź nas