Serwis agencyjny
Piątek, 5 marca 2021 
1:36
Piątek, 5 marca 2021 
1:36

Szamotuły: franciszkanie przejęli parafię diecezjalną

7 miesięcy temu Szamotuły sobota, 1 sierpnia 2020 18:01

Bracia franciszkanie przejęli duszpasterstwo w parafii pw. Świętego Krzyża w Szamotułach. Zakon Braci Mniejszych był fundatorem, budowniczym i pierwszym gospodarzem świątyni, wokół której w 1972 r. powstała parafia diecezjalna.

W uroczystości przekazania parafii franciszkanom wziął udział bp Damian Bryl i prowincjał Bernard Marciniak, prezes Unii Franciszkańskich Prowincjałów Europy.

Jak wyjaśnia KAI ks. prał. Ireneusz Dosz pomysł przekazania parafii franciszkanom zrodził się w wyniku rozmów archidiecezji poznańskiej z braćmi.

„Klasztor wybudowali w 1682 r. franciszkanie reformaci, po kasacie zakonu przekazano go miejscowej parafii, obecnie zaś wraca do rodziny franciszkańskiej” – wyjaśnia kanclerz Kurii Metropolitalnej.

„Brązowi” franciszkanie obecni są też w pobliskich Wronkach, gdzie znajduje się seminarium polskiej prowincji św. Franciszka z Asyżu.

„Bracia przejęli dziś wszystkie budynki parafialne z dawnym klasztorem włącznie. Abp Stanisław Gądecki mianował już nowego proboszcza i wikariusza, którzy od 1 sierpnia odpowiadają za duszpasterstwo w parafii” – wyjaśnia ks. Dosz.

„Moim zdaniem szamotulanie i szamotulanki bardzo entuzjastycznie zareagowali na powrót franciszkanów, jakby spodziewali się tego od lat” – mówi w rozmowie z KAI jedna z uczestniczek uroczystości.

ms / Szamotuły

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 1 sierpnia 2020
Wydawca: KAI;
Red. Naczelny: Marcin Przeciszewski

Twitter - śledź nas