Serwis agencyjny
Piątek, 5 marca 2021 
2:37
Piątek, 5 marca 2021 
2:37

30. Ogólnopolska Pielgrzymka Trzeźwości na Górę Chełmską

7 miesięcy temu Koszalin sobota, 1 sierpnia 2020 17:39

Blisko dwustu pielgrzymów dotarło 1 sierpnia na Górę Chełmską w ramach 20. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Trzeźwości. Mszy św. przy Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w samo południe przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk. Hasłem jubileuszowej pielgrzymki były słowa: „Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach”.

- Ciągle słyszymy apele o trzeźwość. Widzimy, jakie mają przyjęcie i jaki skutek. Mija 36 lat, ale problemów uzależnień nie ubyło. Wręcz przeciwnie. Rozpowszechniły się narkotyki, zagrożenia w internecie, hazard, kompulsywne kupowanie rzeczy. Środków, które zniewalają człowieka, jest coraz więcej. Nie potrzeba kolejnych apeli i zaproszeń, ale żywych świadków, którzy pokażą, że można żyć w wolności. Że to duch ma panowanie nad ciałem – mówił bp Krzysztof Włodarczyk.

Kapłan przypomniał na Górze Chełmskiej życiorys i działalność duszpasterską kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zaakcentował, że zachęcał on do zakładania bractw wstrzemięźliwości, ruchów abstynenckich, prowadzenia parafialnych ksiąg trzeźwości. Biskup dodał, że prymas Wyszyński opierał działalność trzeźwościową o polską pobożność maryjną.

- Taki jest sens naszego pielgrzymowania. Odczuwamy trud fizyczny, ale my tutaj przychodzimy do Maryi, aby umocnić się duchowo. Człowiek prawdziwie mocny ma w sobie ducha wolności i siłę, aby podjąć walkę ze swoimi przyzwyczajeniami, wadami, nałogami - mówił hierarcha.

Bp Włodarczyk przypomniał za prymasem Wyszyńskim, że to dom rodzinny jest pierwszą szkołą obyczajów i wychowania. To w niej kształtują się wzorce i styl życia. - Walczmy o rodzinę zgodną z bożym zamysłem. W rodzinie zaczyna się budowanie nowej kultury życia - wolnej od alkoholu i używek. Kultury, która stawia na człowieka i jego godność. Ofiara abstynencji jest szkołą miłości do Boga oraz bliźniego. To kosztuje, to jest wysiłek, trud. Ale to staje się szkołą prawdziwej miłości.

Na koniec bp Włodarczyk zawierzył pątników Maryi przez wstawiennictwo Jana Chrzciciela, patrona abstynentów. Po Mszy św. na Górze Chełmskiej i wspólnym posiłku chętni mogli wziąć udział w otwartym mitingu AA oraz spotkaniu organizacyjnym nt. Ruchu ku Trzeźwości Narodu. Pielgrzymka zakończyła się Koronką do Bożego Miłosierdzia.

awi / Koszalin

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 1 sierpnia 2020
Wydawca: KAI;
Red. Naczelny: Marcin Przeciszewski

Twitter - śledź nas