Serwis agencyjny
Wtorek, 14 lipca 2020 
23:48
Wtorek, 14 lipca 2020 
23:48

Abp Skworc do prezbiterów: trzeba odbudować parafialne wspólnoty

14 dni temu Katowice wtorek, 30 czerwca 2020 13:37

– Trzeba odbudować parafialne wspólnoty – powiedział abp Wiktor Skworc podczas nabożeństwa posłania w kościele akademickim przy Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Kilkudziesięciu prezbiterom wręczył dekrety kierując ich na nowe parafie i placówki. Wyznaczone miejsca posługi duchowni obejmą 29 sierpnia br.

Prezbiterom archidiecezji katowickiej podziękował za posługę w trudnym czasie pandemii: „za zdalne duszpasterzowanie i katechizowanie, za umacnianie więzi i rozbrajanie ludzkich lęków (…) oraz wytrwałą modlitwę”. Podkreślił, że w odbudowującym się powoli życiu społecznym „trzeba środkami oddziaływania duszpasterskiego odbudowywać parafialne wspólnoty gromadząc je wokół ołtarza, pamiętając, że to nie my gromadzimy, a Chrystus, który w Eucharystii jest z nami przez wszystkie dni, także te pandemiczne, aż do skończenia świata”.

– I tak jak zawieszenie życia parafialnego i duszpasterstwa dokonało się nagle, to odbudowanie życia religijnego w parafii będzie wymagało czasu, tak jak odbudowa całego życia społecznego i gospodarczego – mówił metropolita katowicki. – Wierni muszą dojść do wewnętrznego przekonania, że zagrożenie minęło, a post-epidemiczna codzienność wymaga aktywności, zaangażowania i działania przez włączenie się w odbudowanie międzyosobowych relacji na każdym szczeblu (...). Zostały one zamrożone odgórnie rządowymi i sanitarnymi zarządzeniami i oddolnie przez strach i dystans – stwierdził.

Wyraził nadzieję na realizację Programu Duszpasterskiego na lata 2020/21 „Zgromadzeni na świętej wieczerzy” oraz odbudowanie świadomej i odpowiedzialnej wspólnoty dzięki celebracji Eucharystii. „Kościół żyjący eucharystycznym rytmem, Eucharystią przemawia, ewangelizuje i katechizuje najszersze rzesze wiernych, uczestniczących przede wszystkim we Mszy św. niedzielnej, stąd programowanie eucharystycznego duszpasterstwa powinno się ogniskować na tym, by wierni żyli nią coraz mocniej, a nie tylko w niej uczestniczyli (participatio activa et actuosa)” – czytamy w zacytowanym przez abp. Skworca fragmencie programu duszpasterskiego.

Zdaniem metropolity katowickiego jego realizacja winna przynieść błogosławione owoce w każdej parafialnej wspólnocie. – Zyska cały Kościół w Polsce, bo stanie się bardziej wspólnotą eucharystyczną, żyjącą bliskością Pana i wszystkich jego sióstr i braci – przekonywał.

Tradycyjne nabożeństwo posłania z wręczeniem dekretów prezbiterom archidiecezji katowickiej odbywa się zwykle pod koniec roku szkolnego. Jednak ze względu na pandemię koronawirusa w tym roku odbyło się ono na samym początku wakacji.

ks. Rafał Skitek /Radio eM / Katowice

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 30 czerwca 2020
Wydawca: KAI;
Red. Naczelny: Marcin Przeciszewski

Twitter - śledź nas