Serwis agencyjny
Piątek, 14 maja 2021 
8:54
Piątek, 14 maja 2021 
8:54

Piekary Śląskie: Jezus w monstrancji z Medjugorje

11 miesięcy temu Piekary Śląskie piątek, 22 maja 2020 23:25

Od piątku (22 maja) w Bazylice w Piekarach Śląskich jest możliwość adoracji Jezusa Eucharystycznego w monstrancji z Medjugorje. Ta monstrancja będzie w Piekarach czasowo. Docelowo zostanie wkomponowana w ołtarz w Medjugorje. Wydarzenie wpisuje się w przygotowania do pielgrzymki mężczyzn do Matki Piekarskiej.

Na całym świecie ma być 12 takich ołtarzy, przed którymi będzie trwała wieczysta adoracja w intencji pokoju. Wykonują je polscy artyści. Liczba 12 nawiązuje do 12 gwiazd w koronie Maryi.

Wśród tych miejsc są m.in. sanktuarium w Kibeho w Rwandzie, gdzie ćwierć wieku temu doszło do ludobójstwa, słynna Grota Mleczna w Betlejem, Namyang w Korei Południowej, Oziornoje w Kazachstanie czy polski Niepokalanów.

Do udziału w adoracjach w najbliższym czasie zaprasza kustosz piekarskiej bazyliki, ks. Krzysztof Fulek. - Wszystko zaczęło się w 2008 roku, kiedy powstało stowarzyszenie Comunità Regina della Pace, czyli Stowarzyszenie Królowej Pokoju - wyjaśnia ks. Fulek dodając, że twórcy przejęli się ideą budowania pokoju na świecie i tak zaczęły powstawać Ołtarze Adoracji.

Ołtarze powstają w Polsce, w Pracowni Drapikowski Studio, gdańskich artystów Mariusza i Kamila Drapikowskich - wyjaśnia kustosz piekarskiej bazyliki. - To jest klasyczny tryptyk, duży, piękny ołtarz, a centralnym miejscem, sercem każdego tego ołtarza jest monstrancja - tłumaczy. Monstrancja, w kształcie postaci Maryi, ma wymiar ok. półtora metra, a w środku znajduje się Hostia, dokładnie w miejscu serca Matki Bożej.

W bazylice piekarskiej monstrancja zatrzyma się w drodze do Medjugorje. Tam monstrancja "Królowej Pokoju" zostanie wkomponowana w ołtarz w kaplicy wieczystej adoracji. Medjugorje, to Międzynarodowe Centrum Modlitwy o Pokój. Zlokalizowane w nękanym nieustannymi wojnami i konfliktami kraju położonym na Półwyspie Bałkańskim, miejsce modlitwy i nawrócenia tysięcy osób.

W Piekarach Śląskich monstrancja zatrzyma będzie od 22 maja do początku czerwca. Jezusa Eucharystycznego będzie można adorować od 10.30 do 18.00, a w Triduum poprzedzające modlitwę mężczyzn i młodzieńców (28-30 maja) - od 10.30 do 21.00. Peregrynacja monstrancji z Medjugorje jest bowiem elementem przygotowania do tegorocznej pielgrzymki świata męskiego u Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, która w tym roku odbędzie się w okrojonej formie.

asp / Piekary Śląskie

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 22 maja 2020
Wydawca: KAI;
Red. Naczelny: Marcin Przeciszewski

Twitter - śledź nas