Serwis agencyjny
Piątek, 25 czerwca 2021 
15:55
Piątek, 25 czerwca 2021 
15:55

Jasna Góra: spotkanie delegatów Rady Stanowej Rycerzy Kolumba w Polsce

rok temu Jasna Góra piątek, 22 maja 2020 20:44

„Nie lękajcie się!” - te słowa św. Jana Pawła II są mottem tegorocznej konwencji Rycerzy Kolumba. Dziś i jutro na Jasnej Górze odbywa się spotkanie delegatów Rady Stanowej Rycerzy Kolumba w Polsce z nielicznym udziałem oficerów stanowych i ich najbliższych współpracowników.

Jubileuszową 10. konwencję planowano zorganizować w Zakopanem. – Spodziewaliśmy się wielkiego wydarzenia. W ubiegłorocznym spotkaniu w Licheniu uczestniczyło prawie 500 osób – powiedział dziś podczas konferencji prasowej w Auli św. Jana Pawła II na Jasnej Górze Tomasz Wawrzkowicz, delegat stanowy Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce. Z powodu epidemii COVID-19 plany trzeba było zmienić. W tym roku obrady robocze będą prowadzone w formie zdalnej.

– Nasze spotkanie ma być jasnym sygnałem, że jako katolicy nie możemy bać się epidemii. Ona nie wydarzyła się bezcelowo. Bóg postawił przed nami wyzwania – ocenił Krzysztof Zuba, sekretarz stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.

Dodał, że dzięki operatywności rycerzy z jednej z rad lokalnych w diecezji radomskiej do kościołów były przywożone dary, które później trafiały do rodzin potrzebujących. "Wiemy, z jakimi problemami boryka się prasa katolicka, dlatego rycerze dostarczali ją do domów, oprócz artykułów spożywczych" – kontynuował Krzysztof Zuba.

W tym roku działania Rycerzy Kolumba będą skoncentrowane na rozpowszechnianiu nauczania św. Jana Pawła II i sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. – Chcemy pokazać, że ci kapłani musieli zmagać się w znacznie trudniejszych czasach niż obecne, a mimo to pociągnęli za sobą miliony wiernych. Takie jest też przesłanie naszej konwencji: nie lękajmy się, ale róbmy, co w naszej mocy, żeby przybliżać się do Chrystusa i do siebie nawzajem – powiedział Zuba.

W rozmowie z KAI Mariusz Książek, dyrektor administracyjny tygodnika „Niedziela”, członek Zarządu Fundacji „Niedziela. Instytut Mediów” i Rycerz Kolumba wspomniał również o prowadzonej przez rycerzy akcji „Dom”. Udało się zebrać kilkadziesiąt tysięcy złotych na budowę mieszkań dla mieszkańców Doliny Niniwy w północnym Iraku. Mariusz Książek przypomniał też o przygotowanej we współpracy z rycerzami ulotce o Nowennie Pompejańskiej, dołączanej do „Niedzieli” w 2018 r.

Mszy św. w intencji Rycerzy Kolumba w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze przewodniczy abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i kapelan stanowym Rycerzy Kolumba w Polsce.

Rycerze Kolumba działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 1,98 miliona członków. W Polsce jest ich prawie 6,5 tys. Ich zasadami są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Rycerze Kolumba blisko współpracują ze Stolicą Apostolską, wspierając liczne dzieła inicjowane przez kolejnych papieży.

Organizację założył ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. 15 marca 2008 r. Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót sługi Bożego ks. McGivney’a i rozpoczął jego proces beatyfikacyjny.

ks. mf, mor / Jasna Góra

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 22 maja 2020
Wydawca: KAI;
Red. Naczelny: Marcin Przeciszewski

Twitter - śledź nas