Serwis agencyjny
Piątek, 2 czerwca 2023 
0:38
Piątek, 2 czerwca 2023 
0:38

Wadowice: wirtualny spacer po domu rodzinnym św. Jana Pawła II

3 lata temu Wadowice czwartek, 7 maja 2020 17:08

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach zaprasza na wirtualny spacer po ekspozycji stałej, mieszczącej się w kamienicy przy ul. Kościelnej 7, gdzie 18 maja 1920 roku na świat przyszedł Karol Wojtyła.

Od 8 maja w związku ze zbliżającą się 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II Muzeum udostępni całość ekspozycji on-line. – Wiele osób zaplanowało swoją obecność w Wadowicach w tym wyjątkowym czasie i wszystkim tym w szczególności chcieliśmy umożliwić odwiedzenie choćby wirtualnie tego szczególnego dla nas, Polaków miejsca – mówi Magdalena Maślona z Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.

Premiera wirtualnego spaceru zaplanowana jest na 8 maja, o godz. 10.00 poprzez stronę http://domjp2.pl/wirtualny-spacer/.

Nowoczesna, multimedialna wystawa narracyjna, zabiera zwiedzających w podróż po życiu człowieka, który zmienił oblicze współczesnego świata. Sercem Muzeum jest mieszkanie, w którym rodzina Wojtyłów zamieszkiwała w latach 1919-1938. Można w nim zobaczyć ozdobne serwetki haftowane przez Emilię Wojtyłową, jej srebrną torebkę i złoty medalion, oryginalną zastawę stołową i fotografie z albumu rodzinnego.

Przechodząc przez 16 stref Muzeum zwiedzający poznają Wadowice z lat międzywojennych, losy wadowickich Żydów, Kalwarię Zebrzydowską i wielką miłość Jana Pawła II do gór. – Razem z Karolem przeżywamy śmierć matki i odejście brata, a także wyjazd na studia do Krakowa, wojnę, ciężką fizyczną pracę i odpowiedź na jego powołanie do kapłaństwa; poznajemy Karola Wojtyłę – księdza, następnie biskupa i kardynała, aby finalnie uczestniczyć w wydarzeniach z 16 X 1978 roku – opisuje Magdalena Maślona.

Przechodząc przez strefę wydarzeń z 13 maja 1981 roku można zobaczyć jeden z najważniejszych eksponatów – oryginalny pistolet Browning HP kaliber 9mm, z którego Ali Agca strzelał do Jana Pawła II na Placu Świętego Piotra.

– Przez pamiątki i wspomnienia pielgrzymek do Ojczyzny wkraczamy w przesłanie jego nauczania, którego symbolem stały się słowa "Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi" aby następnie przejść po ziemiach z najdalszych zakątków świata, ustawionych na wadowickiej ziemi, z której wyrósł przyszły papież – informuje Magdalena Maślona dodając, że zwiedzanie kończy się swoistym testamentem Jana Pawła II, mającym nam przypomina

, że choć fizycznie papież odszedł, jego nauczanie wciąż jest żywe.

Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach odwiedza rocznie ok. 250 tysięcy zwiedzających z całego świata. Jest jednym z najchętniej odwiedzanych muzeów w Małopolsce.

pra / Wadowice

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 7 maja 2020
Wydawca: KAI;
Red. Naczelny: Marcin Przeciszewski

Twitter - śledź nas