Serwis agencyjny
Poniedziałek, 6 kwietnia 2020 
8:10
Poniedziałek, 6 kwietnia 2020 
8:10

Abp Skworc w Dzień Świętości Życia: jak nigdy wcześniej uświadamiamy sobie świętość każdego życia

10 dni temu Katowice czwartek, 26 marca 2020 9:20

Jak nigdy wcześniej uświadamiamy sobie świętość każdego życia i konieczność dbania o ten dar - powiedział abp Wiktor Skworc w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, obchodzony też jako Dzień Świętości Życia. Metropolita katowicki przewodniczył mszy św. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Liturgia odbyła się bez udziału wiernych - była transmitowana w diecezjalnym Radiu eM.

- Klękamy przed tajemnicą Wcielenia, czyli przed tajemnicą miłości Boga do człowieka. Klękamy też przed tajemnicą życia każdego człowieka - mówił w homilii abp Wiktor Skworc. Przypomniał, że uroczystość Zwiastowania Pańskiego to także Dzień Świętości Życia. - Tego, jaką ma wartość i jaki jest sens jego istnienia, dowiaduje się człowiek od Boga przez Jezusa Chrystusa - powiedział metropolita.

Duchowny zwrócił uwagę, że "to przez Chrystusa wiemy, że życie ma sens, że zmierza ku życiu i zmartwychwstaniu. Przez Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego Pana Bóg daje nam ostateczne odpowiedzi na trudne ludzkie problemy i pytania, bo jest zwycięzcą śmierci, piekła i szatana".

Metropolita katowicki Dzień Świętości Życia nazwał dniem szansy, by "głosić Ewangelię Jezusa Chrystusa" i "by zamanifestować naszą przynależność do Ludu życia, do Ludu za życiem, który broni świętości i nienaruszalności życia każdego człowieka". Zachęcał, by Dzień Świętości Życia został przedłużony na wszystkie dni roku argumentując, że "nie są nam potrzebne fajerwerki, ale konsekwencja; nie puste deklaracje, ale codzienne działania – służba każdemu życiu od poczęcia aż do naturalnej śmierci".

Metropolita katowicki zachęcił wiernych do szczególnego wsparcia matek oczekujących potomstwa. - Otoczmy je naszą życzliwością i opieką, bo nosząc pod sercem nowe życie, są w stanie błogosławionym - mówił w homilii.

Abp Skworc przypomniał, że Dzień Świętości Życia ma na naszej Ojczyźnie wymiar Narodowego Dnia Życia. - W obecnym kontekście, wobec szerokiego zagrożenia życia, jak nigdy wcześniej uświadamiamy sobie świętość każdego życia i konieczność dbania o ten dar, tak bardzo dzisiaj zagrożony przez niewidocznego a śmiertelnego wroga - mówił.

- Uświadamiamy sobie, że dzisiaj troska o życie – wyraża się w ograniczeniu mobilności i kontaktów; w przestrzeganiu Zarządzeń Ministra Zdrowia i wskazań służb sanitarnych; w stosowaniu elementarnych zasad higieny. W przyjęciu hasła: „zostań w domu”, który może się stać kościołem; gdzie na fundamencie miłości i przebaczenia, budowany rodzinny, domowy Kościół - zaznaczał metropolita.

Wezwał też wszystkich diecezjan, by stosowali się do wszystkich rozporządzeń i zarządzeń, do wskazań, bo ich respektowanie jest realizacją Bożego przykazania – miłuj bliźniego jak siebie samego. - Właśnie dziś – przestrzeganie zarządzeń i wskazań, również przełożonych kościelnych, wydanych wierzcie mi z ciężkim sercem - jest spełnieniem Bożego przykazania a ono ma moc zawsze obowiązującą! - przypomniał.

Podczas liturgii bp Skworc podziękował też całej służbie zdrowia. - To oni współdziałają z Bogiem, Władcą miłującym życie ale i On ich wspomaga swoja łaską, bo skąd by czerpali siły do ponadludzkich wysiłków - wskazał. Abp Wiktor Skworc przypomniał o modlitwie za tę grupę i za rządzących.

asp / Katowice

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 26 marca 2020
Wydawca: KAI;
Red. Naczelny: Marcin Przeciszewski

Twitter - śledź nas