Serwis agencyjny
Piątek, 7 sierpnia 2020 
11:48
Piątek, 7 sierpnia 2020 
11:48

Morawica: bp Marian Florczyk przewodniczył obchodom górniczego święta

8 miesięcy temu Morawica wtorek, 3 grudnia 2019 19:58

Msza św. pod przewodnictwem bp. Mariana Florczyka, górniczy apel w Kopalni Wapienia "Morawica", podsumowania i odznaczenia złożyły się na obchody górniczego święta w Morawicy, w przededniu Barbórki. Msza św. barbórkowa była sprawowana w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Morawicy.

W homilii biskup nawiązał do piękna świata, w którym nie wszystko jest widoczne, należy więc podjąć trud odkrywania „ukrytego”, co czynią górnicy. Do takich działań „trzeba umieć otworzyć oczy”.

- Jezus uświadamia uczniom, że nie wszystko jest widoczne dla oczu – czasami trzeba je szeroko otworzyć – mówił biskup analizując „przyjaźń oczu z sercem”, przypominając zarazem, ile dobrego i złego można wyrządzić spojrzeniem. – Jezus patrzy na każdego z nas oczami miłości. Trzeba szeroko otwierać oczy na świat i odkrywać Boga – mówił.

O ukrytym dla oczu skarbie, jakim jest węgiel, wiedzą dobrze górnicy – przypomniał hierarcha. - Trzeba zjechać kilkaset metrów, by go zobaczyć i zmagać się z nim, kruszyć skałę, a potem wydobyć. Poukrywał Stwórca wielkie rzeczy i bogactwa. To właśnie człowiek ma otwierać oczy i swój umysł i szukać – zaznaczył bp Florczyk.

– Nie ulega wątpliwości, że górnicy wykonują ciężką pracę; tutaj zmagają się z wapieniem. Człowiek posługuje się maszynami, ale i własnymi rękami, doświadcza też różnorodności i piękna ziemi. Trzeba mieć duży szacunek do ludzi, którzy pracują w głębi ziemi – podkreślał. – Myśląc o górnikach, którzy wydobywają węgiel kamienny zastanawiamy się niejednokrotnie, ile muszą mieć odwagi, żeby wjechać pod ziemię kilkaset metrów (…). Musimy się modlić o to, aby skały nie odbierały życia górnikom – dodał bp Florczyk. Przypomniał także, z jakim trudem i determinacją odkrywano wapień w Morawicy na Orlej Górze.

Po Mszy św. prezes zarządu kopalni, Józef Dąbek podczas górniczego apelu podsumował 2019 rok i przedstawił plany na nadchodzący. Morawicka kopalnia dostarcza surowiec i produkty dla m.in. hutnictwa, budownictwa, energetyki i rolnictwa, w kraju i za granicą. Zakład ma w asortymencie marmur „Morawica”, kruszywa, kamień przemysłowy, nawozy rolnicze.

Górnikom zostały nadane stopnie górnicze, a wyróżniający się pracownicy kopalni zostali nagrodzeni, dzieci szkolne wystąpiły z programem artystycznym przypominającym barbórkowe tradycje.

dziar / Morawica

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 3 grudnia 2019
Wydawca: KAI;
Red. Naczelny: Marcin Przeciszewski

Twitter - śledź nas