Serwis agencyjny
Piątek, 7 sierpnia 2020 
11:46
Piątek, 7 sierpnia 2020 
11:46

Lublin: II archidiecezjalne Forum Młodych

8 miesięcy temu Lublin sobota, 16 listopada 2019 20:58

W auli kard. Wyszyńskiego KUL odbyło się II Forum Młodych Archidiecezji Lubelskiej. Przez cały dzień przedstawiciele różnych wspólnot i grup parafialnych zastanawiali się nad nowymi formami ewangelizacji. W panelu dyskusyjnym wziął udział abp Stanisław Budzik.

Jak zauważył ks. Adam Bab, diecezjalny duszpasterz młodzieży, tego typu spotkania budują poczucie odpowiedzialności za Kościół. – Temat dzisiejszego spotkania to „Chodź i zobacz”. Postawimy dzisiaj przed młodymi ich rówieśników, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami z podjętych już inicjatyw. Uczestnicy zostaną też zaproszeni do włączenia się w prace przyszłorocznego synodu diecezjalnego - mówił duchowny.

Ważnym elementem Forum był panel dyskusyjny, podczas którego uczestnicy mogli podzielić się świadectwem, dobrymi radami czy przemyśleniami dotyczącymi funkcjonowania parafialnych grup. Uczestnicy debaty poruszyli temat formacji przygotowujących się do bierzmowania, katechezy w szkole czy wartości osobistego świadectwa.

- Z okazji rocznicy odzyskania niepodległości, w naszej wspólnocie zrobiliśmy całonocne czuwanie przed Najświętszym Sakramentem. Każdy z nas miał wyznaczony swój dyżur modlitewny, a w między czasie pozostali na plebanii rozmawiali na temat, co można zrobić, aby w naszym kraju żyło się lepiej - mówiła Sylwia z Akademii Młodzieżowej.

Swoim świadectwem podzielił się jeden z członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. – Zostaliśmy zaangażowani w przygotowanie do sakramentu bierzmowania. Tydzień temu organizowaliśmy KSM-owy wyjazd do Warszawy, na który zaprosiliśmy też młodzież z naszych grup. Zgłosiły się dwie dziewczyny, które zdziwiły się, że jesteśmy normalnymi ludźmi, którzy potrafią znaleźć też czas na rozrywkę – wyznał.

Debacie przysłuchiwał się abp Budzik, który na jej zakończenie zabrał głos. – Serdecznie was zachęcam, aby te wszystkie pomysły przekazywać do sekretariatu naszego Synodu. Wasz głos jest dla mnie bardzo ważny. Rozważymy propozycję Pawła o przesunięciu czasu przyjmowania sakramentu bierzmowania do szkoły średniej czy uwagi Michała w stosunku do podręczników do religii - powiedział do zebranych metropolita lubelski.

W gronie uczestników II Forum Młodych znaleźli się młodzi zrzeszeni w Ruchu Światło-Życie, Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży, Liturgicznej Służbie Ołtarza, Neokatechumenacie, Akademii Młodzieżowej, Duszpasterstwie liturgii tradycyjnej, Wspólnocie Galilea jak i niezwiązani z żadną konkretną grupą.

Pierwsze forum młodych odbyło się 15-16 marca 2019 r. pod hasłem „Rozbudźmy młodość Kościoła” i zgromadziło 311 młodych ludzi reprezentujących 164 parafie archidiecezji lubelskiej.

dab / Lublin

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 16 listopada 2019
Wydawca: KAI;
Red. Naczelny: Marcin Przeciszewski

Twitter - śledź nas