środa, 13 listopada 2019 18:11

Grecja: Łukasz Sagan startuje w Authentic Phidippides Run na rzecz Pomocy Maltańskiej


15 listopada br. polski sportowiec Łukasz Sagan stanie na starcie jednego z najdłuższych jednoetapowych biegów - Authentic Phidippides Run: Ateny – Sparta - Ateny na trasie liczącej 490 km. W zeszłym roku Łukasz wygrał te zawody i uzyskał drugi wynik w historii – 75 h 36min. Tegorocznemu startowi towarzyszy cel dobroczynny na rzecz Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich „Pomoc Maltańska”. Udział Sagana w Authentic Phidippides Run 2019 jest możliwy dzięki Sponsorowi Głównemu - PKN ORLEN oraz Sponsorowi - marce DIVERSE.

Jednym z najtrudniejszych i kultowych biegów jest Spartathlon. Zgodnie z pismami Herodota, legendarny Phidippides (Filipides) w 490 roku przed Chr. pobiegł z Aten do Sparty, aby prosić Spartę o pomoc przed zbliżającą się bitwą z Persami pod Maratonem. Dzisiaj 245 kilometrowy bieg prowadzi po szosie i bezdrożach na tej samej trasie i przyciąga światową czołówkę sportową klasy ultra.

Legendarny Phidippides po krótkim odpoczynku wrócił tą samą trasą. Przebiegł w sumie 490 km (5-6 dób) i wziął udział w bitwie pod Maratonem, po której miał pobiec do Aten (ok. 40 km), by przekazać wiadomość dla mieszkańców. Dopiero tam miał skonać z wyczerpania.


Authentic Phidippides Run na 490-kilometrowej trasie ma także 6800 różnicy poziomów.

„Zakon Maltański EKSTREMALNIE” jest to sportowo-charytatywny program wspierający działalność dobroczynną Zakonu Maltańskiego w Polsce. Podczas czterech poprzednich edycji udało się zebrać 450 tys. zł i znaczną pomoc rzeczową. Program wspierali m.in. triathlonista Robert Karaś, Jerzy Górski (bohater filmu „Najlepszy”), maratończycy Jerzy Skarżyński, Wojciech Ratkowski, aktorka Karolina Gorczyca, dziesięcioboista Sebastian Chmara, 400-metrowiec Paweł Januszewski, windsurfer Przemek Miarczyński oraz wielu innych.

Piąta akcja ma pomóc zebrać pieniądze na maltańskie cele. Chcemy pomóc sfinansować zakup wózka elektrycznego dla Agnieszki Bal, która cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. Agnieszka nie mówi, porozumiewa się za pomocą tablicy z literami, a lewy łokieć to jej pióro. Maturę dyktowała 8 godzin wystukując słowa na specjalnej tablicy, litera po literze. W 2018 roku ukończyła politologię na Uniwersytecie Warszawskim.

Wspólnie z Agnieszką będziemy zbierać pieniądze na obozy dla niepełnosprawnej młodzieży organizowane od 15 lat w Szczyrzycu, w Małopolsce przez Fundację Maltańską. Dla niektórych są to pierwsze wakacje w życiu.
Szczegóły:
www.facebook.com/zakonmaltanski.ekstremalnie/
www.490.zakonmaltanski.pl

Tomasz Tarnowski, Związek Polskich Kawalerów Maltańskich
Kom. 694 438 443
tomasz.tarnowski@zakonmaltanski.pl

tt, mp / Warszawa

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 listopada 2019
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski