Serwis agencyjny
Piątek, 21 lutego 2020 
11:37
Piątek, 21 lutego 2020 
11:37

Kielczanie oddali hołd ofiarom zamachów terrorystycznych w 18. rocznicę WTC

5 miesięcy temu Kielce środa, 11 września 2019 18:06

W 18. rocznicę zamachu na World Trade Center kielczanie spotkali się pod pomnikiem Homo Homini, aby oddać hołd ofiarom zamachu terrorystycznego z 11 września 2001 roku. W oficjalnej uroczystości uczestniczyli żołnierze amerykańscy, polscy, służby mundurowe, delegacje władz, posłowie i parlamentarzyści oraz uczniowie. Homo Homini był pierwszym pomnikiem w Europie upamiętniającym ofiary zamachu.

Inaugurując uroczystość wojewoda Agata Wojtyszek odczytała list premiera Mateusza Morawieckiego. „Ataki terrorystyczne 11 września 2001 roku odebrały życie tysiącom niewinnych ludzi i wstrząsnęły nami wszystkimi, wpłynęły na naszą rzeczywistość i zmieniły nasz świat. Dzisiaj oddajemy cześć ofiarom terroru” - napisał w liście premier Morawiecki.

Kompanię honorową wystawiła Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach, Państwowej Straży Pożarnej oraz Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Z kolei wojska amerykańskie reprezentowali żołnierze stacjonujący na co dzień w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu w województwie wielkopolskim.

Podpułkownik Matthew Hofmeister, przedstawiciel konsulatu USA w Krakowie zauważył, że po zamachach z 11 września, żaden inny kraj nie odpowiedział tak zdecydowanie jak Polska. - Kiedy Ameryka jest zjednoczona z innymi narodami, takimi jak Polska, jesteśmy silniejsi – podkreślał Matthew Hofmeister. Przypomniał także, że sześciu Polaków znalazło się wśród ofiar zamachów. - 18 lat temu 19 terrorystów zabiło 2977 niewinnych osób z 30 krajów w jednym z najbardziej tchórzliwych ataków, jaki świat widział do tej pory – mówił.

Z kolei Piotr Wawrzyk - wiceminister spraw zagranicznych zaapelował o solidarność w walce z wszelkim terroryzmem. - To obowiązek wszystkich, którzy uważają, że z terroryzmem trzeba walczyć. Obecność Amerykanów jest symbolem braterstwa, jest to też symbol, że tę współpracę chcemy rozwijać i pogłębiać. Przykładem jest deklaracja o współpracy obronnej, którą w tym roku podpisali prezydenci Polski i USA – mówił wiceminister Wawrzyk.

- Otoczmy modlitwą ofiary tego tragicznego terrorystycznego wydarzenia. Naszym obowiązkiem jest troska o pokój i o to, aby dobro zwyciężało nad złem - dodał senator Jarosław Rusiecki.

Po przemówieniach uczestnicy modlili się w intencji ofiar ataków terrorystycznych i ratowników, a delegacje złożyły wieńce przed pomnikiem. Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Kielcach zapaliły przed nim znicze.

11 września 2001 r. terroryści porwali cztery samoloty, a potem uderzyli w wieże World Trade Center w Nowym Jorku oraz Pentagon. Jeden z samolotów miał rozbić się o Biały Dom, ale dzięki akcji pasażerów i załogi nie osiągnął celu. W zamachu zginęło niemal trzy tysiące osób.

Pomnik Homo Homini - pierwszy w Europie upamiętniający tragedię, został odsłonięty w piątą rocznicę tych wydarzeń. Monument składa się z dwóch siedmiometrowych jedynek pochylonych ku sobie, przeciętych samolotami. Na jednej z nich przymocowano tabliczki z nazwami sześciu miast, w których zginęli ludzie podczas kolejnych ataków terrorystycznych – to Biesłan, Moskwa, Madryt, Londyn, Bali i Bombaj.

Pomnik zaprojektował artysta Adam Myjak. Podczas jego odsłonięcia odczytano list prezydenta George'a W. Busha do kielczan, a uczniowie kieleckich szkół zapalili kilka tysięcy zniczy, z których każdy opatrzony był nazwiskiem i informacją o zawodzie jednej z ofiary zamachu na wieże WTC.

dziar / Kielce

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 11 września 2019
Wydawca: KAI;
Red. Naczelny: Marcin Przeciszewski

Twitter - śledź nas