Serwis agencyjny
Niedziela, 23 lutego 2020 
21:40
Niedziela, 23 lutego 2020 
21:40

Bp Mazur w Boże Ciało w Ełku: Chrystus żyje!

8 miesięcy temu Ełk czwartek, 20 czerwca 2019 19:11

Główne uroczystości Bożego Ciała w diecezji ełckiej rozpoczęły się Mszą św. na Placu św. Jana Pawła II, której przewodniczył bp Jerzy Mazur. „Chrystus żyje! Prośmy Ducha Świętego aby nas umocnił, abyśmy jeszcze bardziej uwierzyli w realna obecność Jezusa Chrystusa obecnego pod postaciami chleba i wina”- mówił ordynariusz ełcki. Homilię wygłosił goszczący w Ełku ghański duchowny, bp Mathew Kwasi Gyamfi, biskup Sunyani. Biskupowi z Ghany towarzyszyli ojcowie werbiści: o. Franciszek Kowal SVD, obecnie pracujący w Chorwacji i o. Andrzej Danilewicz SVD.

W homilii bp Gyamfi wzywał do modlitwy za kapłanów szczególnie w czasie kryzysu którym Kościół jest obecnie doświadczany: „W ten szczególny dzień przybywam do was z bardzo mocną i konkretną prośbą, abyście modlili się za swoich kapłanów. Bez kapłanów nie będzie Eucharystii, bez kapłanów Ewangelia nie dotrze aż po krańce świata. Dlatego w taki dzień jak dziś, gdzie przychodzimy do Jezusa aby wyrazić nasze obawy, lęki, radości, to wszystko, co jest w naszych sercach, przynieśmy też swoich kapłanów, przedstawiajmy ich Jezusowi Chrystusowi obecnemu na ołtarzach” – powiedział.

„Nie zdradzajcie Kościoła, nie uciekajcie z Niego. Nie zdradzajcie też swoich kapłanów, mimo ich słabości i grzechów. Potrzebujecie być tutaj, wewnątrz Kościoła swoją mocną, wielką wiarą To dzięki kapłanom właśnie, Jezus może być obecny w najdalszych zakątkach świata. Dzięki polskim misjonarzom, którzy przybyli do Afryki, do mojego kraju do Ghany, poznaliśmy realną obecność Jezusa w Eucharystii. To dzięki kapłaństwu umacniany jest Kościół aż po dzień dzisiejszy” – apelował ghański duchowny

Bp Gyamfi przestrzegał przed zafałszowanym obrazem kapłaństwa pokazywanym przez niektóre media: „Nikt nie zaprzecza, że jest niewielka grupa kapłanów, którzy popełniają błędy, grzeszą, ale media i niektóre grupy osób próbują to przedstawić w taki sposób, aby zohydzić obraz kapłaństwa. Tak działają i próbują to pokazywać, żebyśmy odnieśli wrażenie, że grzechy i zawinienia popełnione przez niewielki odsetek kapłanów dotyczą większości duchownych a nie małej grupy” – podkreślił.

Ofiary złożone w tym dniu zostały przeznaczone na potrzeby Kościoła w Ghanie.

Po Mszy św. w procesji Bożego Ciała licznie zgromadzeni wierni przeszli ulicami Ełku, zatrzymując się przy czterech ołtarzach. W procesji uczestniczył także bp Mathew Kwasi Gyamfi.

Duchowni w krótkich słowach, po czytanych Ewangeliach pogłębiali tajemnicę Eucharystii, przybliżali sens trwania w jedności z Chrystusem. Odnosząc się do działania Ducha Świętego w Kościele, zachęcali wiernych do odkrywania daru Eucharystii jako znaku miłości Jezusa Chrystusa. Nie zabrakło także nawiązania do 20-lecia wizyty Jana Pawła II w diecezji ełckiej.

Przy ostatnim ołtarzu, bp Jerzy Mazur wyrażając wdzięczność wiernym za świadectwo, jakie dali poprzez bardzo liczne uczestnictwo w uroczystościach Bożego Ciała, zachęcał do odważnego kroczenia z Chrystusem. „Chrystus żyje i pragnie byś ty żyła, abyś ty żył! On jest źródłem naszej nadziei, miłości, pokoju, radości i prawdziwego szczęścia. Żyjmy w Jezusie Chrystusie Zmartwychwstałym, Eucharystycznym i niech nas wspomaga i umacnia swoim błogosławieństwem. Odwagi, Bóg jest z Wami! Przyszłość należy do was. Idźcie w przyszłość razem z Jezusem i Maryją. Prośmy Ducha Świętego aby nas umocnił, abyśmy jeszcze bardziej uwierzyli w realną obecność Jezusa Chrystusa obecnego pod postacią chleba i wina. Prośmy Jezusa aby nie tylko wszedł do naszych serc, ale także do naszych rodzin, domów, miejsc pracy, miejsc gdzie przebywamy” – mówił bp. Mazur.

W wigilie Bożego Ciała w Ełku po raz pierwszy zorganizowano Wieczór Uwielbienia, poprzez który ełczanie przygotowali się do dzisiejszej uroczystości. Była adoracja Najświętszego Sakramentu, wspólny śpiew, modlitwa i czuwanie. Spotkanie nie odbyło się w kościele a w ełckim amfiteatrze. Jak mówi ksiądz Adrian Sadowski, z ełckiej katedry, „ważne jest, żeby wyjście z Chrystusem Eucharystycznym na ulice miasta było nie tylko historycznym zwyczajem, ale głębokim, duchowym przeżyciem”. „Chcieliśmy adorować żywego Pana Jezusa, obecnego w Najświętszym Sakramencie” – dodaje ksiądz Piotr Paliwoda, który wraz z księdzem Sadowski poprowadzili wspólną modlitwę. Wieczór Uwielbienia zakończył Apel Jasnogórski.

rr / Ełk

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 20 czerwca 2019
Wydawca: KAI;
Red. Naczelny: Marcin Przeciszewski

Twitter - śledź nas