Serwis agencyjny
Sobota, 21 września 2019 
0:58
Sobota, 21 września 2019 
0:58

Gorzowianie wspierają hospicjum w Wilnie

3 miesiące temu Gorzów Wlkp wtorek, 4 czerwca 2019 18:50

Pierwsze hospicjum w Wilnie kilka lat temu tworzyła s. Michaela Rak, długoletnia szefowa Hospicjum św. Kamila w Gorzowie Wielkopolskim. Teraz buduje tam hospicjum dla dzieci. Niedawno placówkę na Litwie odwiedziły gorzowianki, które zawiozły dary, natomiast 7 czerwca zakonnica będzie gościć w nadwarciańskim grodzie. Weźmie udział w wystawie fotografii, a potem w spotkaniu w Jazz Klubie „Pod Filarami”.

„…jak siebie samego…" to tytuł wystawy fotograficznej, poświęconej działalności hospicyjnej siostry Michaeli Rak. Wernisaż odbędzie się 7 czerwca o godz. 17 w Cafe Dziki Bluszcz przy ul. Wełniany Rynek 6.

S. Michaela Rak, która budowała w Gorzowie Hospicjum św. Kamila, od 2008 r. pracuje w Wilnie. Od podstaw stworzyła tam pierwsze na Litwie hospicjum im. bł. Michała Sopoćki. Teraz buduje hospicjum dla dzieci. Koszt przedsięwzięcia wynosi ok. 1,5 mln euro. Ponieważ wszystkie datki pochodzą od darczyńców, również gorzowianie chcą mieć w tym dziele swój wkład.

Zdjęcia, których autorką jest Hanna Kaup, mają na celu wsparcie działań znanej i lubianej w Gorzowie zakonnicy. Zostały wykonane w pierwszych dniach maja, w czasie podróży do Wilna i stanowią szczególną lekcję miłosierdzia, które – jak mówi s. Michaela – jest zadaniem człowieka na całe życie.

Gorzowskie wydarzenie wspiera finansowo Urząd Miasta Gorzowa Wlkp.

Gorzowianie zawsze odpowiadali na potrzeby drugiego człowieka, organizatorzy liczą więc, że to, co robi siostra, a co budzi podziw na całym świecie, także tym razem otworzy nasze serca i pozwoli finansowo wesprzeć jedno z najtrudniejszych zadań, jakie na siebie wzięła – budowę hospicjum dla dzieci.

Za swoją działalność s. Michaela została uhonorowana szczególnymi wyróżnieniami. Najważniejsze z nich to: w 1999 r. otrzymała statuetkę „Człowiek-Człowiekowi”, przyznawaną przez bpa diecezji zielonogórsko-gorzowskiej za działalność dobroczynną. W 2014 r. – statuetkę św. Krzysztofa w kategorii „Anioł Miłosierdzia nad Wilnem”. W 2015 - Nagrodę Kuriera Wileńskiego Polak Roku. W roku następnym – Miłosierny Samarytanin 2015 roku. Potem w 2018 r. - Nagrodę „Chluba Litwy” z okazji Dnia Odrodzenia Niepodległości Litwy, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości. W tym roku roku zakonnicy przyznano Nagrodę Muzeum Powstania Warszawskiego w kategorii „Wyróżniająca się akcja lub inicjatywa społeczna zakończona sukcesem”.

Wstęp na wernisaż i spotkanie jest wolny, ale mile widziane będą datki na wsparcie budowy kolejnej placówki paliatywnej.

wm / Gorzów Wlkp

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 4 czerwca 2019
Wydawca: KAI;
Red. Naczelny: Marcin Przeciszewski

Twitter - śledź nas