czwartek, 16 maja 2019 9:18

Poznań: zjazd Szkolnych Kół Caritas na rozpoczęcie nawiedzenia Obrazu Jasnogórskiego


Około 200 dzieci i młodzieży zrzeszonych w Szkolnych Kołach Caritas (SKC) z całej archidiecezji weźmie udział w dwudniowym spotkaniu 17-18 maja, organizowanym z okazji inauguracji nawiedzenia Obrazu Jasnogórskiego w archidiecezji poznańskiej.

– Termin zjazdu Szkolnych Kół nie jest przypadkowy. Chcemy przywitać Maryję w znaku Jej Jasnogórskiej Ikony, a tym samym przygotować się na peregrynację w naszych parafiach i prosić Ją o wsparcie dla realizowanych przez nas dzieł – mówi KAI ks. Łukasz Łukasik.

Koordynator ds. SKC w archidiecezji poznańskiej zaznacza, że uczestnicy zjazdu wezmą udział 18 maja we Mszy św. o godz. 12, inaugurującej nawiedzenie, które odbędzie się na placu przed poznańskim kościołem pw. Nawiedzenia NMP.

Na spotkanie z Maryją w kopii Cudownego Obrazu młodzi przejadą specjalnie na tę okazję wynajętymi tramwajami.

– Na placu będziemy rozpoznawalni, bo wszyscy będą ubrani w czerwone koszulki z logo Caritas – dodaje.

Spotkanie rozpocznie się w piątek 17 maja po południu pod INEA Stadionem. Stamtąd wszyscy przejdą do klubu muzycznego B17, gdzie odbędzie się koncert i spotkanie z Michałem „PAX” Bukowskim, młodym raperem, liderem zespołu Muode Koty i prowadzącym program w TVP1 Studio Raban.

Z kolei 18 maja przed Katolicką Szkołą Podstawową im. św. Stanisława Kostki dzieci i młodzież z SKC wezmą udział w happeningu promującym hasło spotkania.

– Wolontariat w naszej archidiecezji promujemy za pomocą hasła „Po pierwsze miłość”. Chcemy zaprosić młodych do ułożenia z czerwonych, bordowych i różowych balonów ogromnego serca wyrażającego nasze hasło oraz wskazać im, że czynienie dobra jest fundamentem miłości, a jego źródłem jest miłość Boża ukryta w ludzkim sercu – tłumaczy koordynator ds. SKC w archidiecezji poznańskiej.

Ks. Łukasik zapewnia, że happening zostanie uwieczniony na fotografiach wykonanych za pomocą drona.

Szkolne Koła Caritas są organizacją dziecięcą i młodzieżową działającą na terenie szkoły pod nadzorem dyrekcji, włączającą się na zasadzie wolontariatu w działalność charytatywno-opiekuńczo-wychowawczą, prowadzoną przez Caritas.

Formacja charytatywna pomaga kształtować osobowość, uwrażliwiać uczniów na różne obszary ludzkiej biedy i wychować do czynnej miłości bliźniego. Pomaga zrozumieć naukę Jezusa Chrystusa przede wszystkim o miłosierdziu Bożym.

W SKC archidiecezji poznańskiej młodzież rozeznaje konkretne potrzeby w najbliższym środowisku, współpracuje z Caritas i włącza się w akcje przez nią prowadzone.

W archidiecezji poznańskiej działa 96 Szkolnych Kół Caritas.

Uroczystość inauguracji nawiedzenia Wizerunku Jasnogórskiego odbędzie się 18 maja o godz. 12 przed kościołem pw. Nawiedzenia NMP w Poznaniu i będzie transmitowana przez Telewizję Trwam i Radio Maryja.

Wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej będzie pielgrzymować po wszystkich parafiach archidiecezji poznańskiej od 18 maja 2019 r. do 26 września 2020 r.

msz / Poznań

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 16 maja 2019
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski