Serwis agencyjny
Środa, 29 listopada 2023 
7:19
Środa, 29 listopada 2023 
7:19

Kraków: powstaje niezwykła płyta o świętych i błogosławionych

5 lat temu Kraków sobota, 14 lipca 2018 11:49

Album „Nieziemscy” jest dziełem Michała Niemca - krakowskiego katechety, muzykoterapeuty i organisty. - Płyta ma oddawać cześć wyniesionym na ołtarze, a zarazem być zaproszeniem do modlitwy za ich pośrednictwem - mówi twórca.

Na przygotowywanym krążku znajdą się utwory opowiadające m.in. o św. Franciszku, św. Klarze, św. Józefie, św. Michale Archaniele czy św. Siostrze Faustynie. Powstanie płyty wiąże się z siostrami klaryskami z Krakowa.

- Poprosiły mnie one, abym napisał melodię do tekstu pieśni o błogosławionej Salomei. Podkreśliły, że ma to być pieśń pogodna, a zarazem modlitewna. Później te same siostry, ale już ze Starego Sącza chciały, by powstał utwór o św. Michale Archaniele, akurat moim głównym opiekunie. A potem potoczyło się już dalej - wspomina Michał Niemiec.

Twórca podkreśla, że album będzie zbiorem modlitw do świętych znanych zarówno w całym Kościele powszechnym, jak i tych lokalnych. Sama płyta zaczyna się zapowiedzią jej treści w postaci deklamacji fragmentu Apokalipsy św. Jana na tle apokaliptycznych dźwięków.

Wyjątkowy jest przedostatni utwór, którym jest litania do polskich świętych. - Powstał z okazji obchodzonej rocznicy setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Do każdej z wymienionych w porządku chronologicznym osób dodane jest zdanie określające jej esencję życia, np. „Święty Maksymilianie Mario Kolbe - Apostole Niepokalanej i Męczenniku z Auschwitz” - opowiada Niemiec.

Co ważne litania autorstwa prof. dr hab. Halina Bursztyńskiej otrzymała imprimatur krakowskiej kurii. Płytę zwieńczy „Hymn świętych”, czyli uwielbienie Boga przez samych świętych. Każdy utwór utrzymany jest w takim stylu muzycznym, aby odzwierciedlał on charakter poszczególnych świętych.

Premiera płyty przewidziana jest na jesień tego roku. Cały czas można jeszcze wesprzeć jej wydanie. Szczegółowe informacje dostępne są pod adresem www.niemiecmichal.pl. Płyta ukaże się m.in. pod honorowym patronatem metropolity krakowskiego, abp Marka Jędraszewskiego.

- Zapraszam do wspierania modlitewnego i finansowego tego projektu. Mam nadzieję, że już niedługo wspólnie będziemy mogli przeżywać muzycznie radość ze świętymi, oddając chwałę Panu! - zachęca Michał Niemiec, który na chwilę obecną jest już autorem albumu „Kerygmat Miłosiernego, czyli daj się pokochać” oraz książki „Gorzkie żale. Tekst, muzyka i emocje” z płytą przedstawiającą wyjątkową aranżację Gorzkich żali.

luk / Kraków

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 14 lipca 2018
Wydawca: KAI;
Red. Naczelny: Marcin Przeciszewski

Twitter - śledź nas