niedziela, 7 sierpnia 2011 18:15

Bp Piotr Bednarczyk został patronem limanowskiego przedszkola


Dziś przypada 10. rocznica śmierci biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Piotra Bednarczyka. W jego intencji modlili się rodacy z Limanowej. Na fasadzie domu rodzinnego biskupa, w którym obecnie mieści się przedszkole, została odsłonięta pamiątkowa tablica. Odbyły się też uroczystości nadania placówce imienia biskupa Piotra Bednarczyka.

Biskup przekazał budynek przy ul. Słonecznej na potrzeby parafii, a przedszkole powstało pół roku temu. Uczęszcza do niego 40 dzieci.

Uroczystości poprzedziła Msza św. w limanowskiej bazylice, której przewodniczył biskup tarnowski Wiktor Skworc. Obecny był także biskup pomocniczy Andrzej Jeż, który wygłosił homilię. Po Mszy Świętej uczestnicy uroczystości przeszli do grobu biskupa Bednarczyka, aby się pomodlić i złożyć kwiaty oraz lampiony.

Bp Piotr Bednarczyk urodził się 23 lutego 1914 r. w Limanowej-Sowlinach w rodzinie robotniczej. W latach 1936-1939 studiował psychologię i pedagogikę na Uniwersytecie Poznańskim. Równocześnie pracował jako nauczyciel. W 1940 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie przyjął 3 lipca 1944 r. w Tarnowie z rąk abp. Adama Stefana Sapiehy. Sakry biskupiej udzielił mu 21 kwietnia 1968 r. ówczesny metropolita krakowski Karol Wojtyła.

Bp Bednarczyk był doktorem teologii i filozofii, wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie, w latach 1960-1963 wicerektorem seminarium, katechetą w gimnazjum i liceum sióstr urszulanek w Tarnowie, członkiem Komisji Szkolnej przy Konferencji Episkopatu, I referentem do spraw katechetycznych i wizytatorem religii w Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, wikariuszem generalnym diecezji tarnowskiej. Po śmierci abp. Jerzego Ablewicza w 1990 r. był administratorem diecezji tarnowskiej. W latach 1968-1980 był członkiem Komisji Katechetycznej Episkopatu i członkiem Komisji Maryjnej Episkopatu.

Od 22 czerwca 1990 r. przebywał na emeryturze i mieszkał w swoim rodzinnym domu w Limanowej. Zmarł 7 sierpnia 2001 r. Bp Bednarczyk został pochowany w specjalnie przygotowanej krypcie w bazylice w Limanowej.

eb / Limanowa

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 7 sierpnia 2011
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski