Serwis agencyjny
Piątek, 21 lutego 2020 
11:42
Piątek, 21 lutego 2020 
11:42

Kasztelańska Buława Będzina dla biskupa sosnowieckiego

14 lat temu Sosnowiec poniedziałek, 7 marca 2005 18:28

Kasztelańską buławę - po raz drugi przyznawaną w Będzinie nagrodę dla osoby najbardziej zasłużonej w regionie - otrzymał biskup sosnowiecki Adam Śmigielski. Uroczystość odbyła się 7 marca w Teatrze Dzieci Zagłębia. Prócz tego specjalna kapituła przygnała pięć innych nagród, tzw. "Kasztelanek".

"Kasztelanki" są nagrodą starosty będzińskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury. Otrzymują ją twórcy kultury szczególnie aktywni i znani społeczności lokalnej oraz ci, dzięki którym powiat jest promowany w Polsce i poza jej granicami. Po raz drugi przyznawana jest także nagroda specjalna: Buława Kasztelańska.

- Dziennikarz z regionalnej telewizji spytał mnie przed chwilą, czy ta nagroda oznacza połączenie władzy kościelnej i świeckiej. Oczywiście, że nie, ale władza duchowna i świecka powinna mieć jeden cel swojej działalności: dobro człowieka. I ja staram się temu być wierny - mówi biskup Adam Śmigielski. -Choć oczywiście cały czas trzeba pamiętać, że Polska wyrosła na chrześcijaństwie i jeśli nadal będzie wierna Bogu, to będzie się także wspaniale rozwijać - stwierdził laureat nagrody.

Razem z biskupem do pamiątkowych zdjęć pozowali w czasie będzińskiej uroczystości pozostali laureaci "Kasztelanek": Maria Rabsztyn - kierownik Artystycznego Zespołu Pieśni i Tańca "Bobrowczanie", Bolesław Ciepiela - pisarz z gminy Psary utrwalający dzieje i dorobek ziemi zagłębiowskiej, autor 23 książek, Orkiestra Dęta ze Sławkowa, która istnieje już 99 lat, zespół wokalno - muzyczny "Orfeusz" z Czeladzi, który działa od 20 lat przy Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Zespół Śpiewaczy "Brzękowianie" z Psar działający od 1999 r. w Goląszy Górnej.

- Ta nagroda ma w sobie jakiś magnetyzm: jej laureaci otrzymują w następnych latach kolejne laury i wyróżnienia - twierdzi Bożena Respondek, starosta będziński. Dla wszystkich laureatów w Teatrze Dzieci Zagłębia wystąpił na zakończenie uroczystości Ryszard Rynkowski.

kjk / Sosnowiec

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 7 marca 2005
Wydawca: KAI;
Red. Naczelny: Marcin Przeciszewski

Twitter - śledź nas