Serwis agencyjny
Piątek, 21 lutego 2020 
11:45
Piątek, 21 lutego 2020 
11:45

I Synod Diecezji Sosnowieckiej zakończony

15 lat temu Sosnowiec sobota, 11 grudnia 2004 18:02

Zakaz wypowiadania przez księży poglądów politycznych na kazaniach, obowiązkowa katechizacja przedmałżeńska dla siedemnastolatków i brak cenników za udzielane w parafiach posługi - to tylko niektóre ustalenia zakończonego dziś w sosnowieckiej bazylice katedralnej I Synodu Diecezji Sosnowieckiej. Projekty ma teraz podpisać biskup sosnowiecki Adam Śmigielski.

Wypracowane podczas synodu postanowienia zaczną obowiązywać w czerwcu przyszłego roku. Zdaniem obserwatorów rewolucji nie będzie, ale pewne praktyki staną się takie same we wszystkich parafiach.

- Głównymi zadaniami trwającego prawie cztery lata synodu było ujednolicenie zwyczajów i praktyk stosowanych np. w parafiach oraz dostosowanie wymogów prawa kościelnego do potrzeb i warunków lokalnych - wyjaśnia ks. Jarosław Kwiecień z Biura Prasowego Diecezji Sosnowieckiej. Diecezja powstała bowiem z trzech innych: częstochowskiej (Zagłębie Dąbrowskie i okolice Siewierza), kieleckiej (okolice Olkusza i Wolbromia) oraz krakowskiej. Każdy z tych terenów miał swoje tradycje.

Spośród zapisów w projektach dokumentów synodalnych, które ma teraz zatwierdzić biskup sosnowiecki, jest kilka przepisów, na które szczególnie zwracają uwagę świeccy obserwatorzy synodu. Synod przypomina np. że ambona nie służy głoszeniu poglądów politycznych duchownych, którzy nie mogą należeć również do stronnictw i partii politycznych. Duchowni muszą także większą uwagę poświęcić możliwościom ofiarodawcy, który przychodzi do kancelarii umówić się na chrzest dziecka czy ślub. Synod zachęca także np. do skromnych strojów dzieci z okazji I Komunii św. Najlepsze są do tego celu stroje liturgiczne. Kategorycznie zabrania również fotografowania i filmowania np. ceremonii ślubnych osobom, które nie przeszły odpowiedniego szkolenia organizowanego przez kurię diecezjalną.

Synod zachęca też księży do głoszenia krótkich homilii w czasie Mszy św., w których uczestniczy większa liczba wiernych. Określa także szereg zachowań wiernych w czasie mszy. Do tej pory największe rozbieżności występowały podczas obrzędów zakończenia: jedni wstawali, drudzy klęczeli, inni siedzieli. Teraz przypomniano, że w czasie błogosławieństwa zalecana jest postawa stojąca.

Synod diecezjalny pełni rolę doradczą dla biskupa diecezjalnego, który ostatecznie zatwierdza dokumenty. Wzięło w nim udział ponad stu przedstawicieli diecezji, świeckich i duchowni, na czterech sesjach synodalnych w 2004 roku. Wcześniej na tematy synodalne rozmawiano także w niektórych parafiach. Teraz dokumentami ma zająć się komisja redakcyjna, która ujednolici nazewnictwo i numerację poszczególnych praw. W czerwcu dokumenty ukażą się drukiem, ale już teraz można je przeczytać w formie roboczej na stronach internetowych diecezji sosnowieckiej (www.kuria.sosnowiec.pl).

kjk (KAI) / Sosnowiec

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 11 grudnia 2004
Wydawca: KAI;
Red. Naczelny: Marcin Przeciszewski

Twitter - śledź nas