Serwis agencyjny
Piątek, 21 lutego 2020 
10:55
Piątek, 21 lutego 2020 
10:55

Sosnowiec: bp Śmigielski odznaczony orderem św. Stanisława

16 lat temu Sosnowiec piątek, 15 sierpnia 2003 16:39

Biskup sosnowiecki Adam Śmigielski został dziś odznaczony orderem św. Stanisława przez Bractwo Dam i Kawalerów Orderu Św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Uroczystość miała miejsce po uroczystościach odpustowych związanych ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sosnowcu.

Order św. Stanisława został ustanowiony 7 maja 1765 roku przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jako drugi, po Orderze Orła Białego, nadawany był do roku 1917. Obecnie podejmuje się próbę przywrócenia jego świetności. Bractwo, które tym się zajęło, istnieje od 1979 roku. Jego celem jest działalność charytatywna. Na terenie Zagłębia Dąbrowskiego Bractwo istnieje od 1997 roku. Jego kapelanem, a jednocześnie kawalerem Orderu jest ks. Witold Pękalski. Biskup Adam Śmigielski otrzymał odznaczenie za działalność charytatywną.

W homilii bp Śmigielski wezwał wiernych, by nie tracili nadziei opartej na Chrystusie i Maryi. - Bo bardzo często tracimy tę nadzieję patrząc na niszczenie człowieka, który nie może utrzymać siebie i rodziny - mówił. - Chrystus może tę nadzieję przywrócić - dodał.

Odpust w sosnowieckiej bazylice katedralnej był także okazją do podziękowania za 17 lat proboszczowania dla ks. kanonika Wacława Wicińskiego. Ks. Wiciński urodził się w 1927 roku koło Radomska. W 1986 roku został mianowany proboszczem parafii katedralnej w Sosnowcu. Jego dziełem jest m.in. przygotowanie mieszkania dla pierwszego biskupa sosnowieckiego, renowacja polichromii w kościele, odnowienie Domu Katolickiego. Po przejściu na emeryturę ks. Wiciński dalej będzie mieszkał na plebani przy katedrze.

kjk (KAI) / Sosnowiec

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 15 sierpnia 2003
Wydawca: KAI;
Red. Naczelny: Marcin Przeciszewski

Twitter - śledź nas