Serwis agencyjny
Poniedziałek, 23 września 2019 
1:08
Poniedziałek, 23 września 2019 
1:08

Poznań: ulicami miasta przejdzie Marsz dla Życia

11 dni temu Poznań środa, 11 września 2019 13:07

„Jestem tu” – to hasło Marszu dla Życia, który przejdzie w niedzielę ulicami Poznania. Organizatorzy pragną uświadomić mieszkańcom miasta, że potrzebujących pomocy nie trzeba szukać gdzieś daleko – są w najbliższym otoczeniu. W tym roku szczególnie podkreślone zostaną problemy osób cierpiących na zaburzenia psychiczne. Specjalne pozdrowienia dla uczestników Marszu skierował papież Franciszek.

Marsz dla Życia poprzedzi festyn rodzinny na pl. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na dzieci od godz. 14.30 czekać będzie mnóstwo atrakcji m.in. wyścig dzieci do rodziców, konkurs na rymowankę, malowanie twarzy i chusta klanza. Festyn uświetni również śpiew zespołu Effatha i Scholi “Wola Boża”.

Swój finał będzie miała też 7. edycja akcji Pieluszka dla Maluszka – zbiórki charytatywnej, dzięki której udało się w ubiegłych latach zebrać i przekazać potrzebującym rodzinom ponad 170 tys. pieluch i pieluchomajtek (równowartość

ok. 150 tys. zł).

Oficjalna część Marszu rozpocznie się o godz. 15.30. Wtedy też zostanie odczytane pozdrowienie dla uczestników i organizatorów, które przekazał Papież Franciszek oraz przesłanie tegorocznego Marszu. Pochód wyruszy o godz. 15:45 i przejdzie al. Niepodległości, ul. Solną, Małe Garbary i Estkowskiego w kierunku Katedry Poznańskiej. Razem z uczestnikami udział w przemarszu weźmie abp Stanisław Gądecki Metropolita Poznański, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Na zakończenie (godz. 17:00) w katedrze odprawiona zostanie Msza św. w podziękowaniu za dar życia.

Jak wyjaśniają organizatorzy tegoroczne hasło „Jestem tu” to kontynuacja ubiegłorocznego przesłania „Masz mnie”. Chodzi o to, by uświadomić, ze osób potrzebujących nie trzeba szukać gdzieś daleko. Są one w najbliższym otoczeniu. Ważne jest również, by umieć powiedzieć drugiemu człowiekowi „jestem tu, żeby ci pomóc”.

- Chcemy zwracać uwagę osób, często naszych rówieśników, którzy borykają się z przeróżnymi problemami, że jesteśmy gotowi ich wspierać. Ukazywać, że nie brakuje wokół tych, którzy chcą wyciągnąć pomocną dłoń do ludzi znajdujących się na różnych zakrętach życiowych. Wystarczy dobrze się rozejrzeć – tłumaczy Tomasz Kasprzak z komitetu organizacyjnego.

– Chcemy poprzez Marsz pokazać wszystkim Poznaniakom, że każde życie, niezależnie czy w łonie matki czy w podeszłym wieku, jest tak samo ważne. I każde z nich powinniśmy doceniać. W końcu przechodzimy ulicami miasta, aby dać też świadectwo naszego przywiązania do wartości rodzinnych, które są dziś tak często podważane – dodaje ks. Michał Zamelek, Asystent Diecezjalny Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej.

Ewa Heinze z komitetu organizacyjnego przypomina, ze Marsz poprzedziło szereg spotkań formacyjnych dla młodych ludzi, podczas których dowiadywali się oni, jak wspierać osoby z problemami psychicznymi. - Myślę, że to doświadczenie pozwoli nam wszystkim w porę reagować, gdy nasi najbliżsi znajdą się w ciężkiej sytuacji – zaznacza.

Prace Komitetu Organizacyjnego Marszu dla Życia koordynuje młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Archidiecezji Poznańskiej.

Więcej informacji o Marszu dla Życia na stronie www.marszdlazycia.pl.

Dominika Gubańska, maj / Poznań

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 11 września 2019
Wydawca: KAI;
Red. Naczelny: Marcin Przeciszewski

Twitter - śledź nas