Serwis agencyjny
Środa, 21 sierpnia 2019 
18:16
Środa, 21 sierpnia 2019 
18:16

Miechów: diecezja kielecka pielgrzymuje do pustego grobu

3 miesiące temu Miechów czwartek, 25 kwietnia 2019 16:26

W unikatowym w Polsce sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie spotkają się 4 maja pielgrzymi z kilkudziesięciu parafii diecezji kieleckiej, aby ten sposób uczcić zmartwychwstanie Jezusa i symbolizujący je pusty grób. Pielgrzymka towarzyszy odpustowi w miechowskim sanktuarium.

- Wydarzenie jest organizowane po raz szósty jako Diecezjalna Pielgrzymka do Pustego Grobu, ze specjalną celebracją. W 2018 r. wzięło w niej udział ponad 400 osób, z kilkudziesięciu parafii diecezji kieleckiej – informuje ks. kan. Franciszek Siarek, kustosz i proboszcz w Miechowie.

Pielgrzymkę o godz. 9.30 rozpoczną Godzinki o Grobie Chrystusowym. Następnie została zaplanowana konferencja, przypominająca dzieje Miechowa i zakonu bożogrobców, a po niej będzie czas na zwiedzanie muzeum i galerii „U Jaksy”. Ok. godziny 11 rozpocznie się uroczysta procesja uwielbienia „Laudamus Te Domine!”. W samo południe w miechowskiej bazylice będzie sprawowana Eucharystia.

– W tym roku będziemy chcieli uczcić jubileusze kapłańskie, stąd Mszy św. będzie przewodniczył ks. Wiktor Zapart, obchodzący 60-lecie kapłaństwa. Słowo do wiernych wygłosi ks. Marek Podyma, proboszcz parafii św. Brata Alberta w Busku-Zdroju – dodaje ks. Franciszek Siarek.

Na zakończenie organizatorzy zapraszają na poczęstunek. W trakcie trwania pielgrzymki będzie także Adoracja Najświętszego Sakramentu oraz możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania.

Jest także możliwość nabycia pamiątek, dewocjonaliów, książek, oraz tekstów Godzinek o Grobie Chrystusowym. Zarazem jest to wyjątkowa okazja do poznania unikatowego w skali kraju sanktuarium, z najstarszą w Europie repliką Grobu Bożego z Jerozolimy.

Osiedlając się w XII wieku w Polsce – w Miechowie, bożogrobcy wprowadzili tu swoją specyficzną liturgię i nabożeństwa, wcześniej nieznane, m.in. rozpowszechnili zwyczaj urządzania grobu Chrystusa w kościołach w Wielki Piątek. Bożogrobców sprowadził wielmoża małopolski komes Jaksa herbu Gryf i ufundował im kościół i klasztor w swych dobrach, na złożonym kopczyku świętej ziemi z Jerozolimy.

Kościół pw. Grobu Pańskiego szybko stał się zbyt mały. W latach 1235 – 1293 zbudowano nowy romański, który szybko stał się łącznikiem z Ziemią Świętą. W 1379 r. kościół spłonął w wielkim pożarze miasta. Odbudowany, ulegał jeszcze kilkakrotnym pożarom. Po rekonstrukcji w XVIII w. zmienił swój wygląd. Świątynia otrzymała barokowo-rokokowy wystrój.

15 lipca 1799 – w rocznicę zdobycia Jerozolimy przez Krzyżowców w 1099 r. - bp Tomasz Nowina Nowiński, generał - przełożony bożogrobców i proboszcz miechowski, konsekrował świątynię. 3 listopada 1996 r. kościół został podniesiony do godności bazyliki mniejszej.

Obecnie Miechów jest ponownie siedzibą zakonu bożogrobców. Tutaj odbywają się ich doroczne ogólnopolskie spotkania nadając kolorytu sanktuarium i podkreślając jego łączność z Ziemią Świętą.

dziar / Miechów

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 25 kwietnia 2019
Wydawca: KAI;
Red. Naczelny: Marcin Przeciszewski

Twitter - śledź nas