Serwis agencyjny
Poniedziałek, 24 czerwca 2019 
22:00
Poniedziałek, 24 czerwca 2019 
22:00

Kielce: wolontariusze Caritas kwestują na Pola Nadziei

2 miesiące temu Kielce poniedziałek, 15 kwietnia 2019 17:53

Żółte żonkile i rozpoznawalni wolontariusze Caritas Diecezji Kieleckiej na ulicach miasta od soboty do wtorku – to znak, że właśnie ruszyła kolejna edycja dorocznej kampanii hospicyjnej „Pola Nadziei”. Pomóc może każdy.

Przez cały weekend wolontariuszy Caritas można było spotkać przed Urzędem Wojewódzkim w Kielcach, Świętokrzyskim Urzędem Marszałkowskim oraz urzędami pracy. W poniedziałek i wtorek pojawiają się oni w galeriach handlowych. Każdy, kto wrzuci datek do puszki, otrzymuje w upominku kwitnącego żonkila – znak hospicyjnej nadziei.

Celem kampanii jest szerzenie idei hospicyjnej, uwrażliwianie społeczeństwa na potrzeby osób terminalnie chorych, propagowanie postaw otwartych na cierpienie drugiego człowieka oraz zachęcanie dzieci i młodzieży do angażowania się w pomoc potrzebującym i zbieranie środków na funkcjonowanie hospicjum. Zużyciu ulega sprzęt specjalistyczny, czy nawet pościele, potrzebne są leki i środki czystości. Fundusze z NFZ nie pokrywają wszystkich potrzeb, dlatego zbiórki prowadzone przez wolontariuszy są bardzo potrzebne.

Dotychczasowe edycje kampanii w Kielcach i diecezji kieleckiej wsparły przede wszystkim budowę pierwszego hospicjum stacjonarnego w regionie świętokrzyskim, dzięki czemu ok. 40 osób może dziś regularnie korzystać ze stałej intensywnej opieki. Jest potrzeba urządzenia terenu rekreacyjnego przy hospicjum. W ramach kampanii w szkołach organizowane są spotkania edukacyjne adresowane do młodzieży.

Pola Nadziei to program stworzony przez organizację charytatywną Marie Curie Cancer Care (MCCC) w Wielkiej Brytanii. Jego ideą jest pozyskiwanie funduszy na utrzymanie hospicjów oraz edukacja i uwrażliwienie społeczeństwa na los terminalnie chorego człowieka. W 1998 r. organizacja obchodziła swoje 50-lecie. Podczas przygotowań do obchodów, mając za patronkę Marię Skłodowską-Curie MCCC postanowiła zaprezentować swoją działalność jednemu z polskich hospicjów. Na miejsce polskiej edycji „Pól Nadziei” został wybrany Kraków, miasto bliźniacze Edynburga. Beneficjentem programu zostało Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum". Z czasem do programu „Pola Nadziei” zaczęły dołączać kolejne polskie hospicja.

Znakiem akcji „Pola Nadziei” jest żonkil, międzynarodowy symbol nadziei, przypominający o ludziach cierpiących, oczekujących bliskości w trudnym okresie żegnania się ze światem. Dlatego kampania rozpoczyna się sadzeniem żonkili i kończy tzw. „żniwem”, czyli wręczaniem żonkili w zamian za datek. W Polsce „Pola Nadziei” odbywają się od 2005 r., a w Kielcach od 2011 r.

dziar / Kielce

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 15 kwietnia 2019
Wydawca: KAI;
Red. Naczelny: Marcin Przeciszewski

Twitter - śledź nas