Serwis agencyjny
Poniedziałek, 24 czerwca 2019 
21:56
Poniedziałek, 24 czerwca 2019 
21:56

Lublin: inscenizacja o powstaniu pierwszego polskiego rządu w 1918 r.

7 miesięcy temu Lublin czwartek, 8 listopada 2018 19:37

Przez dwa dni, lublinianie mogli wziąć udział w inscenizacji opowiadającej o powstaniu w Lublinie Tymczasowego Rządu Ludowej Republiki Polskiej. W historyczne postacie wcieliła się grupa „Poławiacze Pereł Improv Teatr” wraz z przyjaciółmi. Rząd, na którego czele staną Ignacy Daszyński, powstał w nocy z 6 na 7 listopada 1918 r. i stanowił jeden z pierwszych niepodległych ośrodków władzy odradzającej się Polski.

– Lublin ma szczególne prawo do mówienia o niepodległości i roli, jaką odegrał w procesach wolnościowych. Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości symbolicznie rozpoczęło się w Lublinie. 7 listopada 1918 roku zostaliśmy pierwszą stolicą wolnej Polski oraz siedzibą pierwszego rządu niepodległego kraju. Jesteśmy dumni z naszej historii. Podczas lubelskiego świętowania przypomnimy emocje i nastroje, jakie towarzyszyły wydarzeniom sprzed 100 lat – powiedział Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

O znaczeniu powstałej w Lublinie instytucji mówił prezydent Andrzej Duda podczas wykładu inauguracyjnego nowy rok akademicki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. - Te dwa lubelskie wydarzenia: założenie katolickiej uczelni i powstanie socjalistycznego rządu - były na dwóch ideowych antypodach. W tamtej epoce te przeciwności wydawały się nie do pokonania. Dziś wiemy, że nie były sobie przeciwne, ale w wielu punktach zbieżne. Wiemy to dzięki pracy jednemu z najwybitniejszych wykładowców tej uczelni, kard. Karolowi Wojtyle – powiedział prezydent.

Za reżyserię spektaklu odpowiedzialni byli Marcin Wąsowski i Przemysław Buksiński. Scenariusz napisał Marcin Wąsowski, a w rolach głównych wystąpili: Magda Stec-Turowicz, Jacek Brzeziński, Przemysław Buksiński, Remigiusz Jankowski, Michał Łysiak, Grzegorz Pudło oraz Marcin Wąsowski.

Aktorzy wcielili się m.in. w Ignacego Daszyńskiego, Wincentego Witosa, Edwarda Rydza-Śmigłego czy Irenę Kosmowską.

Tymczasowy Rząd Ludowej Republiki Polskiej powstał w nocy 6 na 7 listopada 1918 r. z inspiracji środowisk tzw. lewicy niepodległościowej. Miejscem spotkania był stojący przy Placu Litewskim Pałac Lubomirskich. Dziś budynek stanowi własność Instytutu Politologii UMCS.

Dymisja rządu lubelskiego nastąpiła już 11 listopada 1918 r., na ręce Józefa Piłsudskiego. Ocena działalności rządu, na którego czele staną Ignacy Daszyński wciąż jest elementem dyskusyjnym wśród historyków.

dab / Lublin

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 8 listopada 2018
Wydawca: KAI;
Red. Naczelny: Marcin Przeciszewski

Twitter - śledź nas