Serwis agencyjny
Poniedziałek, 24 czerwca 2019 
21:54
Poniedziałek, 24 czerwca 2019 
21:54

Bp Dziuba: wywalczyliśmy wolność cierpieniem Krzyża i ofiarami męczeństwa

9 miesięcy temu Święty Krzyż piątek, 14 września 2018 22:49

Nie możemy zapomnieć, że wywalczyliśmy wolność cierpieniem Krzyża i ofiarami męczeństwa, które przyjęli nasi rodacy – mówił biskup łowicki Andrzej Dziuba w święto Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego w świętokrzyskim sanktuarium.

Do sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w głównym dniu Tygodniowego Odpustu Podwyższenia Krzyża Świętego przybyło setki pielgrzymów z kraju i z zagranicy. We wspólnej modlitwie wzięli m.in. członkowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie na czele z JE Józefem Dąbrowskim – zwierzchnikiem zakonu w Polsce Przybyło ponad 70 dam i kawalerów zakonu.

Eucharystii koncelebrowanej przez blisko 30 prezbiterów diecezjalnych i zakonnych z ojcem prowincjałem Pawłem Zającem OMI, przewodniczył bp Andrzej Dziuba, który wygłosił homilię.

Podkreślał, że w świętokrzyskim sanktuarium pielgrzymi wpatrują się w odrobinę drzewa, na którym zakwitło Paschalne zwycięstwo nad grzechem i śmiercią i to jest dobry znak, że krzyż nie jest obojętny.

- Krzyż jest godnym znakiem szacunku i czci. Bo przecież na nim zawisło Zbawienie świata. To przed nim klękamy mówiąc: że przez Krzyż dokonało się zbawienie. To krzyż staje się znakiem, który dzięki Chrystusowi jako wcielonemu Bogu, jest odtąd znakiem Odkupienia i Zbawienia a nie znakiem hańby i potępienia – mówił ordynariusz.

Biskup zwrócił uwagę na szczególną rolę Krzyża i sanktuarium świętokrzyskiego na drodze do niepodległości naszej Ojczyzny. - Dziś dziękujemy szczególnie Bogu za 100 lat niepodległości naszej Ojczyzny. To miejsce naznaczone zostało doświadczeniem I wojny światowej i II wojny światowej, doświadczeniem cierpienia więzionych tutaj rodaków, zniszczeniami tego miejsca. Dziś szczycimy się, że to historyczne wzgórze nadal lśni blaskiem Krzyża. Sto lat temu wywalczyliśmy wolność zbrojnie, dyplomacją, kultywowaniem języka polskiego i kultury – podkreślał hierarcha.

Na zakończenie bp Dziuba udzielił wszystkim zebranym błogosławieństwa relikwiami Drzewa Krzyża Świętego, umieszczonymi w XVII-wiecznym pacyfikale. Wierni mieli okazję oddać im cześć przez ucałowanie.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Inicjatorem założenia opactwa benedyktyńskiego był Bolesław Chrobry w 1006 r. Przechowywane są nim Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

apis / Święty Krzyż

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 14 września 2018
Wydawca: KAI;
Red. Naczelny: Marcin Przeciszewski

Twitter - śledź nas