Serwis agencyjny
Poniedziałek, 27 maja 2019 
15:54
Poniedziałek, 27 maja 2019 
15:54

Kalisz: bp Janiak pobłogosławił pomnik piłkarzy ręcznych

11 miesięcy temu Kalisz środa, 13 czerwca 2018 21:06

Z okazji 100. rocznicy piłki ręcznej w Polsce - sportu, który narodził się w obozie legionistów w Szczypiornie, obecnie dzielnicy Kalisza odsłonięto pomnik przedstawiający dwóch sportowców walczących o piłkę w strojach sprzed 100 lat. Rzeźbę „szczypiornistów” pobłogosławił biskup kaliski Edward Janiak.

Fundatorem pomnika autorstwa Zbigniewa Wojkowskiego z Krakowa jest Związek Piłki Ręcznej w Polsce. Rzeźba wykonana jest z brązu, waży ok. 800 kg, a w najwyższym punkcie mierzy 3 m. Pomnik stanął przed halą Arena w Kaliszu.

Odsłonięcia pomnika dokonali prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński i prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce Andrzej Kraśnicki. Rzeźbę pobłogosławił biskup kaliski Edward Janiak.

Obecny na uroczystości sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera odczytał list od prezydenta RP Andrzeja Dudy, który wydarzenie objął honorowym patronatem.

- Kalisz nazwany jest przez Jana Długosza najstarszym miastem Polski, jest miejscem, w którym wiele rzeczy wydarzyło się w naszej ojczyźnie po raz pierwszy. Tu, w początkach XVII wieku, prowadzono pierwsze w Polsce obserwacje astronomiczne z użyciem lunety. Tutaj, w latach 60. XIX wieku, zbudowano na ziemiach polskich stalowy most, to tu, w 1969 roku, odbył się pierwszy polski festiwal rockowy. Można więc powiedzieć, że w Kaliszu od stuleci tradycja łączy się z zamiłowaniem do innowacji. Tak też było dokładnie przed stu laty, kiedy w dzielnicy Kalisza - w Szczypiornie po raz pierwszy w Polsce zaczęto grać w piłkę ręczną. Historia ta jest związana ściśle z walką Polaków o niepodległość - napisał prezydent RP.

Prezydent podkreślił, że polska piłka ręczna narodziła się w obozie dla legionistów w Szczypiornie, którzy odmówili złożenia przysięgi lojalności cesarzowi niemieckiemu.

- Gra w piłkę pomagała im przetrwać trudne chwile, dodawała otuchy i pozwalała zachować sprawność fizyczną. To przykład, jak ważną rolę społeczną odgrywa sport, a szczególnie gry zespołowe. Uczą działania w grupie, pomagają budować relacje i są szkołą zdrowej rywalizacji, opartej na szacunku i wzajemnej życzliwości. Tak zapewne wyglądała gra żołnierzy Legionów Polskich, oczekujących przed stu laty za obozowym murem na odzyskanie tak upragnionej niepodległości – zaznaczył Andrzej Duda.

W swoim wystąpieniu biskup kaliski Edward Janiak nawiązując do listu prezydenta RP wskazał, że z Kalisza wyrusza najstarsza Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę.

Przekonywał, że w mieście istnieje cudowne miejsce, a jest nim Narodowe Sanktuarium św. Józefa. Dodał, że obecnie trwa Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa Kaliskiego ogłoszony przez papieża Franciszka. Biskup zachęcił gości, do nawiedzenia sanktuarium.

Bp Janiak prosił zebranych, aby pomodlili się dziękując Bogu za dar wolności oraz w intencji sportowców, którzy są chlubą narodu.

W ramach imprezy w kaliskiej Arenie odbył się mecz Polska Hiszpania. Drużyna z Polski przegrała z Hiszpanią 30:31 (14:12). Rywale polskiej reprezentacji są aktualnymi mistrzami Europy.

ek / Kalisz

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 czerwca 2018
Wydawca: KAI;
Red. Naczelny: Marcin Przeciszewski

Twitter - śledź nas