Serwis agencyjny
Poniedziałek, 27 maja 2019 
15:35
Poniedziałek, 27 maja 2019 
15:35

Radom: księża szukają nowych form stałej formacji

11 miesięcy temu Radom środa, 13 czerwca 2018 15:49

O nowych formach stałej formacji kapłańskiej dyskutowali członkowie Rady Kapłańskiej Diecezji Radomskiej. Spotkanie z udziałem księży biskupów Henryka Tomasika i Piotra Turzyńskiego odbyło się dzisiaj, 13 czerwca w sali konferencyjnej Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.

Bp Piotr Turzyński stwierdził, że ważne jest, by budować wspólnotę rodzinną, czy braterską, aby wszyscy mogli dzielić się swoimi doświadczeniami, umacniając się jednocześnie w wierze. - Mocny akcent padł w wielu wypowiedziach na ewangelizację. Żeby głosić Słowo Boże trzeba nim żyć. Formacja stała ma prowadzić do umocnienia w wierze. Dlatego mówiliśmy o spotkaniach weekendowych dla młodych księży – powiedział.

Według niego postępująca laicyzacja dotyka księży i wspólnoty parafialne. - Trzeba stawić temu czoła. Dlatego potrzeba szukać nowych sposobów umacniania się w wierze – dodał bp Turzyński.

W spotkaniu uczestniczył ks. Marek Tatar, krajowy duszpasterz powołań. - Żyjemy w cywilizacji, której akcentem jest sekularyzacja. Dlatego trzeba troszczyć się o formację duchową samych księży. Czas seminarium jest czasem formacji, ale po tym okresie młodzi księżą wychodzą do świata. Dlatego istnieje potrzeba stałej naszej formacji zanim pochłonie wielu nas tzw. aktywizm światowy – powiedział ks. Tatar.

Z kolei ks. Paweł Gogacz, diecezjalny duszpasterz powołań apelował, by kapłani wciąż dbali o swoją tożsamość. - Wiele rzeczy zmienia się w świecie, dlatego my księża nie możemy stracić relacji z Chrystusem. Musimy być solą dla świata, czytelnym znakiem dla innych ludzi – zachęcał ks. Gogacz.

Przypomnijmy, że Rada Kapłańska jest swoistym senatem diecezjalnym, reprezentacją wspólnoty kapłańskiej w diecezji radomskiej.

rm / Radom

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 czerwca 2018
Wydawca: KAI;
Red. Naczelny: Marcin Przeciszewski

Twitter - śledź nas