Serwis agencyjny
Środa, 23 stycznia 2019 
2:42
Środa, 23 stycznia 2019 
2:42

Rzeszów: zakończyła się wizyta księży z Francji

11 miesięcy temu Rzeszów wtorek, 13 lutego 2018 22:29

Zakończył się ponad tygodniowy pobyt w Rzeszowie dziewiętnastu księży archidiecezji Awionionu we Francji. Jednym z celów wizyty było zapoznanie się z modelem duszpasterstwa młodzieży w Polsce.

Archidiecezja Awionionu we Francji jest związana z diecezją rzeszowską m.in. przez pracę czterech księży z Rzeszowa: ks. Damiana Ożoga, ks. Pawła Przebiędę, ks. Michała Szetelę, ks. Marka Szpunara. Trwająca od wielu lat międzydiecezjalna przyjaźń zdecydowała o przyjeździe do Rzeszowa dziewiętnastu księży oraz abp Jean-Pierr Cattenoza – ordynariusza archidiecezji Awionionu. Goście zamieszkali w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie.

Głównym celem wizyty w Polsce było zapoznanie się z salezjańskim modelem pracy z młodzieżą. Przez trzy dni salezjanie z różnych ośrodków w Polsce prowadzili dla księży z Francji warsztaty i prelekcje na temat pracy w oratoriach. Goście z Awinionu odwiedzili, m.in. oratorium prowadzone przez salezjanów w Rzeszowie. Oprócz stolicy Podkarpacia duchowni zwiedzili również Kraków, Wieliczkę, Łańcut oraz Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Goście z Francji spotkali się z bp Janem Wątrobą i bp Edwardem Białogłowskim. W niedzielę 11 lutego uczestniczyli w Mszach św. w parafiach: Bożego Miłosierdzia w Rzeszowie, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rzeszowie, św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, Bożego Miłosierdzia w Sędziszowie Młp. i św. Michała Archanioła w Łańcucie.

Pytani o sytuację Kościoła we Francji księżą zwracali uwagę na dechrystianizację, w której, ze względu na laicyzację i islam, jest coraz mniej miejsca dla chrześcijaństwa. „Zatraciliśmy sens wiary i zaczęliśmy żyć tak jak inni. Jeszcze wiara naszych dziadków była wiarą żywą, ale już rodzice nie przekazali nam tego, że powinniśmy wchodzić w żywą relację z Jezusem Chrystusem. Dzisiaj większość Francuzów liczy tylko na siebie odrzucając Bożą Opatrzność” – mówił na antenie Katolickiego Radia Via ks. Yves Gassmann – proboszcz parafii Matki Bożej Dobrej Pomocy w Pontet.

Zauważając, że kultura francuska odeszła od chrześcijaństwa duchowni podkreślili, że w Polsce odczuwają jej obecność w zwykłych rzeczach. „To gościnność, uprzejmość, przyjęcie nas, dobre relacje międzyludzkie. We Francji nie jest to takie oczywiste. Z drugiej strony pomyślałem, że przecież taka kultura jest jak najbardziej naturalna i normalna” – mówił, z kolei ks. Julien-Paul Sobas pracujący w międzyparafialnym sektorze Châteauneuf-de-Gadagne et Jonquerettes.

tn / Rzeszów

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 lutego 2018
Wydawca: KAI;
Red. Naczelny: Marcin Przeciszewski

Twitter - śledź nas