Serwis agencyjny
Środa, 23 stycznia 2019 
2:47
Środa, 23 stycznia 2019 
2:47

Warszawa: uroczystości odpustowe w Centrum Formacji Misyjnej

11 miesięcy temu Warszawa wtorek, 13 lutego 2018 20:25

Skuteczność waszego posługiwania będzie zależała od życia w jedności z Bogiem - powiedział do przyszłych misjonarzy bp Leszek Leszkiewicz. W przeddzień święta patronów Europy biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej celebrował Mszę św. odpustową ku czci Świętych Cyryla i Metodego w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. W czasie rocznego kurs poprzez ćwiczenia duchowe, studia z zakresu misjologii a zwłaszcza naukę języka obcego przygotowują się tam do wyjazdu na misje kapłani diecezjalni, zakonni, siostry zakonne i osoby świeckie.

W homilii bp podkreślił, że źródłem misyjnego zapału jest osobiste spotkanie z Chrystusem.

- Jeśli stoi przed Kościołem w Polsce jakieś zadanie - to nie są to jakieś programy duszpasterskie, chociaż są one potrzebne i skuteczne. Nie trzeba nam szukać żadnych nadzwyczajnych metod tylko po prostu wrócić do źródła, do łaski chrztu świętego, do życia Bożego – mówił bp Leszkiewicz.

Podkreślił, że skuteczność posługi misyjnej zależy od zjednoczenia apostoła z Bogiem – Powołując człowieka Pan prosi go by poddał się działaniu Jego łaski, stąd tak ważna jest osobista modlitwa. – Bez żywej, pogłębionej relacji z Bogiem trudno mówić o prowadzeniu życia duchowego – mówił kaznodzieja, przestrzegając przyszłych misjonarzy przed powierzchownością. - Wielu ślizga się po powierzchni wiary tymczasem trzeba nam zejść głęboko. – Gdziekolwiek się znajdziecie nie wierzcie, że aktywność duszpasterska, aktywność misjonarska zastępuje czas modlitwy, czyli naszego bycia sam na sam z Bogiem.

Przypomniał o znaczeniu sakramentu pokuty i pojednania oraz o opieraniu swojego życia na Ewangelii. – To Słowo Boże ma być waszym głównym narzędziem misyjnej posługi, a nie dolary, euro, czy jakieś programy duszpasterskie – przekonywał bp Leszkiewicz.

Podkreślił, że chrześcijanin nie może nie kochać ludzi. – Kościół to rodzina. Kapłan, siostra zakonna, misjonarz nie może ranić ludzi. – Czymś niezwykle ważnym w budowaniu parafii jest tworzenie dobry relacji, które będą budować wspólnotę ludzi wierzących, wspólnotę w której jedni znają drugich, w której osoby nie żyją obok siebie ale są za siebie nawzajem odpowiedzialne – tłumaczył biskup.

Przyszli misjonarze przygotowujący się do swoje posługi w CFM podjęło w tym roku do takich krajów jak: Boliwia, Kuba, Papua Nowa Gwinea, Uganda czy Kamerun.

mag / Warszawa

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 lutego 2018
Wydawca: KAI;
Red. Naczelny: Marcin Przeciszewski

Twitter - śledź nas