Serwis agencyjny
Sobota, 16 lutego 2019 
8:50
Sobota, 16 lutego 2019 
8:50

Bydgoszcz: skarb katedry na wystawie w Europejskim Centrum Pieniądza

rok temu Bydgoszcz wtorek, 13 lutego 2018 17:35

„Trzeba przede wszystkim podziękować za to, że dzięki wielkiej pasji zawodowej i zaangażowaniu osób, które pracowały w ostatnim czasie w katedrze, możemy pisać konkretną historię miasta tamtej epoki” - powiedział biskup ordynariusz Jan Tyrawa podczas otwarcia wystawy prezentującej skarb odkryty 2 stycznia w bydgoskiej katedrze. W Europejskim Centrum Pieniądza na Wyspie Młyńskiej można podziwiać m.in. złote monety, biżuterię i dewocjonalia.

Skarb został wcześniej zabezpieczony przez wojewódzkiego konserwatora zabytków i na podstawie umowy depozytowej przekazany Muzeum Okręgowemu im. Leona Wyczółkowskiego. - Dokonaliśmy tylko wstępnych prac konserwatorskich, które polegały na laserowym oczyszczeniu kilku przedmiotów z warstw brudu i korozji. Wszystko dla pokazania walorów prezentowanego skarbu - powiedział dyrektor muzeum dr Michał Woźniak.

Otwarcie wystawy czasowej zatytułowanej „Skarb bydgoski” odbyło się m.in. z udziałem biskupa ordynariusza Jana Tyrawy, prezydenta miasta Rafała Bruskiego oraz zaproszonych gości. - Wiele osób zadaje sobie pytanie, jaką ten skarb ma wartość? Należy kierować je w stronę historyków. Trzeba przede wszystkim podziękować za to, że dzięki wielkiej pasji zawodowej i zaangażowaniu osób, które pracowały w ostatnim czasie w katedrze, możemy pisać konkretną historię miasta tamtej epoki - dodał biskup ordynariusz Jan Tyrawa. - Gratuluję dobrych i szybkich decyzji służbom konserwatorskim, które doprowadziły do dnia, w którym możemy się spotkać i zobaczyć ten skarb - podkreślił prezydent Rafał Bruski.

W skład skarbu wchodzą zasadniczo dwie grupy zabytków - złote monety i szeroko rozumiana biżuteria oraz dewocjonalia. Wśród tej pierwszej grupy szczególną uwagę zwracają m.in. monety hiszpańskie z wizerunkiem Ferdynanda V i Izabeli Kastylijskiej z przełomu XV i XVI stulecia. - Ciekawe są również polskie monety - dwudukat poznański z Janem II Kazimierzem Wazą z 1652 roku oraz dukaty gdańskie i toruńskie z Zygmuntem III Wazą z 1610, 1612, 1630 i 1632 roku - dodał Jarosław Kozłowski, kustosz w Dziale Numizmatyki muzeum.

Wystawa tymczasowa zostanie docelowo przekształconą w stałą. Zależy to jednak m.in. od tempa i zaawansowania prac badawczych, od zakresu niezbędnych prac konserwatorskich i możliwości finansowo-organizacyjnych.

Europejskie Centrum Pieniądza mieści się na Wyspie Młyńskiej, w kamienicy z przełomu XVIII i XIX wieku, o cechach klasycyzującego późnego baroku. Została on wzniesiona przypuszczalnie na miejscu jednego z obiektów dawnej Mennicy Bydgoskiej. W 2009 roku, po pracach remontowo-odtworzeniowych, została przekazana w użytkowanie Muzeum Okręgowemu w Bydgoszczy.

jm / Bydgoszcz

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 13 lutego 2018
Wydawca: KAI;
Red. Naczelny: Marcin Przeciszewski

Twitter - śledź nas