Serwis agencyjny
Piątek, 14 grudnia 2018 
14:22
Piątek, 14 grudnia 2018 
14:22

Gorzów Wlkp.: akcja „Zielone mikołaje” na rzecz schroniska dla bezdomnych mężczyzn

rok temu Gorzów Wlkp. czwartek, 7 grudnia 2017 12:23

Od dziś przez trzy dni na ulicach Gorzowa Wielkopolskiego, wolontariusze w zielonych strojach mikołajów prowadzą kwestę na rzecz schroniska dla bezdomnych mężczyzn, działającego przy Gorzowskim Kole Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

Zbiórka, do której w tym roku przystąpiło ok. 80. wolontariuszy prowadzona jest od godz. 14 do 19 w sklepach, a także na ulicach miasta. Udział biorą uczniowie Medycznego Studium Zawodowego, szkół średnich, studenci oraz uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej i środowiskowych domów samopomocy.

- Akcja charytatywna „Zielone mikołąje” rozpoczęła się kilkanaście lat temu. Ponieważ środki budżetowe potrzebne do prowadzenia placówki pomocowej, pochodzące ze wsparcia finansowego Urzędu Miasta pokrywają potrzeby tylko w 60. proc. , dlatego niezbędne są dodatkowe działania wspierające, takie jak kwesty, czy realizacja projektów – wyjaśnił w rozmowie z KAI, Mieczysław Zawałka - kierownik schroniska, podkreślając, że pieniądze ze zbiórki wykorzystane zostaną na bieżącą działalność, czyli m.in. zakup opału czy opłaty za energię elektryczną.

Obecnie w budynku Towarzystwa trwa remont zużytej sieci elektrycznej, niedawno udało się zakończyć remont centralnego ogrzewania, do wymiany pozostają jeszcze nieszczelne drzwi wejściowe – wymieniał kier. Zawałka.

Stroje zielonych mikołajów przed laty uszyli uczniowie z gorzowskiego Zespołu Szkół Odzieżowych.

Bieżący rok jest Rokiem św. Brata Alberta. W związku z tym Koło Gorzowskie organizowało spotkania, wykłady, rekolekcje, wycieczki. Natomiast podczas tegorocznych Dni Kultury z Bratem Albertem, uczestnicy spotkań mogli usłyszeć o życiu, duchowości i przesłaniu Patrona. O św. Bracie Albercie opowiadali m.in bp senior Paweł Socha, ks. Artur Nebelski i dr Piotr Kuśmider – wiceprezes Towarzystwa i opiekun terapeuta.

Gorzowskie Towarzystwo pomaga bezdomnym od ponad 30. lat. Działa przy nim schronisko, noclegownia, mieszkania wspierane, ośrodek pomocy osobom nietrzeźwym.

Od kwietnia ub. roku schroniskiem kieruje Mieczysław Zawałka, który wygrał konkurs na to stanowisko. Mieczysław Zawałka przez 17 lat kierował Domem Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim. Posiada wykształcenie filozoficzno-teologiczne, ukończył studia podyplomowe w Instytucie Studiów nad Rodziną - ATK w Warszawie, filię w Szczecinie, Organizację i Zarządzanie w Pomocy Społecznej na Uniwersytecie Szczecińskim.

Od początku powstania Towarzystwa Brata Alberta prezesem jest Stanisław Żytkowski - były senator I-szej kadencji Senatu RP.

wm / Gorzów Wlkp.

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 7 grudnia 2017
Wydawca: KAI;
Red. Naczelny: Marcin Przeciszewski

Twitter - śledź nas